w poradnik

Firmowe vlogowanie - videoblog Jurka Owsiaka

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od zawsze związana była z mediami. Od pierwszego Finału byliśmy obecni w telewizji i radiu, a z biegiem lat nasza medialna działalność sukcesywnie rosła. Nie mam tu na myśli rozszerzonych działań w mediach tradycyjnych, ale Internet, miejsce, w którym od razu poczuliśmy się dobrze i wiedzieliśmy, że należy mocno się na nim koncentrować. Z biegiem lat rozwijaliśmy naszą internetową działalność i z tego miksu - mediów tradycyjnych i Internetu - powstało wiele multimedialnych projektów - w tym videoblog Jurka Owsiaka.

Co to jest videoblog?

Videoblog to… blog w formie video. Generalnie polega na wypowiadaniu przez autora swoich przemyśleń, wniosków, sposobu na życie i przedstawianie ich w formie filmu. We vlogu twórca pokazuje także swoją codzienność. Zdaje nam relację z tego, co wydarzyło się danego dnia. Vlog często ma formę dziennika i publikowany jest regularnie i codziennie. Powszechnie, ten rodzaj filmu występuje w kontekście tak zwanej „gadającej głowy” i polega na tym, że vloger staje przed kamerą i prowadzi monolog dotyczący jego samego lub jego poglądów.

Uważam jednak, że nazewnictwo nie jest najważniejsze. Formy wideo bardzo się przenikają i rozwijają dosłownie z dnia na dzień. Czasem ciężko stwierdzić, co jeszcze jest vlogiem, co programem, a co reportażem.

To, że ktoś prowadzi program mówiąc wprost do kamery, nie znaczy, że jest vlogerem. Ktoś, kto tworzy materiał, w którym sam nie występuje (w sensie wizerunku, występuje np. tylko jego głos) nie znaczy, że nie jest vlogerem.

Bo na przykład mamy takie materiały jak:

TheUwagaPies -Polish Sausage 

Włodek Markowicz  - Kropki

Czy to jeszcze są vlogi, czy już nie? No właśnie, to wcale nie jest takie oczywiste.

 Videoblog to… blog w formie video. Generalnie polega na wypowiadaniu przez autora swoich przemyśleń, wniosków, sposobu na życie i przedstawianie ich w formie filmu.

Dlatego umownie przyjęliśmy, że vlog Jurka będziemy nazywać właśnie vlogiem. Jest osobisty, opowiada o codzienności, ma jednego bohatera i… uznaliśmy, że nazewnictwo nie jest tu najważniejsze, bo np. Jurek sam o vlogu mówi blog. I chociaż merytorycznie nie jest to to samo, wszyscy wiedzą o co chodzi.

Zatem - vlog Jurka prowadzony jest w serwisie Kręcioła.TV, który nazywamy internetową telewizją WOŚP. Codziennie wrzucamy tam nowe materiały informujące o działalności Fundacji czy prezentujące Przystanek Woodstock.

Jednym z naszych programów codziennych jest spotkanie z Jurkiem w cyklu „Videoblog Jurka Owsiaka”.

Spot reklamowy Kręcioła.tv

Vlog w liczbach

Od 2010 roku nagraliśmy 1500 vlogów Jurka

Vlog nagrywany jest codziennie, od poniedziałku do piątku

Najdłuższy vlog trwał ponad godzinę

Najkrótszy ok. 2 minut

Na vlog Jurka i materiały z Kręcioły powoływały się Gazeta.pl, Fakty TVN, TVN24, Onet.pl, Interia.pl

O czym Jurek vloguje?

Przede wszystkim Jurek codziennie informuje o sprawach, które dotyczą Fundacji. Jest ich bardzo dużo, bo nasza działalność jest rozbudowana - prowadzimy ogólnopolskie programy medyczne, uczymy w szkołach pierwszej pomocy, szkolimy Pokojowy Patrol… zadań nam nie brakuje, a w każdej „działce” jest o czym opowiadać. Co ważne - w większości vlogów pojawiają się mini reportaże - relacje z miejsc, w których jesteśmy (czy to wizyta w szpitalu, uroczystość, wręczenie nagrody, spotkanie) i gdzie zawsze towarzyszy nam kamera. Każdy taki wyjazd to okazja do przygotowania filmowego reportażu. Wygląda to np. tak: 

 Reportaż o szpitalu The Great Ormond Street 

Oprócz tego, warto przyjrzeć się:

Jak pracujemy nad vlogiem?

Vlog Jurka ma charakter newsowy, dlatego ważne jest, by materiały nagrane danego dnia, jak najszybciej pokazały się w sieci. Zdarza nam się czasem pracować do późnych godzin wieczornych, ale staramy się, by vlog pokazał się konkretnego dnia.

Jak wspomniałam wcześniej - Jurkowi zawsze towarzyszy kamera, więc materiałów nam nie brakuje. A nad powstaniem vloga pracuje zespół -  Michał to operator w Kręciole, który stale pracuje z Jurkiem. Po nagraniu materiały trafiają do Marka lub Miśka, którzy zajmują się montażem. Kiedy ten jest już gotowy, plik przejmuje Anika, która dba o to, by był prawidłowo opisany, pojawił się na stronie i społecznościach Kręcioły.

Oczywiście każdy członek ekipy ma jeszcze wiele innych zadań, ale w przypadku vloga tak właśnie wygląda nasza firmowa ścieżka.

Co ciekawe - ostatnio Jurek zdecydował się rozbudować swoje vlogowanie i teraz można go znaleźć także na . Tam kilka razy w tygodniu wrzuca bardziej osobisty materiał video, w którym opowiada o swoich zainteresowaniach - książkach i malarstwie. 

Weekendowo zapraszam na kolejne spotkanie z młodą sztuką.

Posted by on 18 październik 2015

Wideo zaczerpnięte z facebook.com/jerzyowsiak/videos

Jak przyciągnąć publiczność na vloga?

W Kręciole cały czas pracujemy nad naszą społecznością i z naszą społecznością. Chcemy, by się powiększała, ale przede wszystkim zależy nam na tych osobach, które już z nami są. Słuchamy ich pomysłów, uwag, staramy się wspólnie rozwijać.

Oglądalność vlogów jest różnorodna. Część, zwłaszcza tych reportażowych, cieszy się większym zainteresowaniem. Nie odkryję więc Ameryki, jeśli powiem, że najważniejsze jest to, co chcemy powiedzieć i jak to przekazujemy. Jeśli temat jest dla ludzi interesujący - będą materiał oglądać. Ot tyle i aż tyle.

Walczymy też z kwestiami technicznymi. Zdarza się, że dostajemy wiadomości, że ludzie nie mogą vloga Jurka zobaczyć, bo są w pracy (gdzie zabronione jest oglądanie video, albo nie mają dostępu do internetu), nie chcą wykorzystywać internetu w telefonie na video, a wieczorem wybierają telewizję. Staramy się więc ułatwić życie tym, którzy chcą nas oglądać ale widzą pewne przeszkody. Dlatego tworzymy coraz bardziej rozbudowane opisy filmów czy wycinamy najważniejsze fragmenty (ok 30 sekund, minuta) i publikujemy je np. na .

Z drugiej strony staramy się naszymi materiałami zainteresować tych, którzy żadnych technicznych problemów nie mają, ale nie znają jeszcze Kręcioły i nie wiedzą o vlogowaniu Jurka. Dlatego też mamy konta na , , Vine, mocno rozwijamy Periscope i transmisje na żywo. Niebawem przyjdzie czas na Snapchat, ale tu jeszcze chwila cierpliwości :)

W jednym zdaniu - dbamy o tych, którzy już są z nami i z otwartymi ramionami przyjmujemy nowych użytkowników, którzy mogą być zainteresowani naszymi propozycjami.

Nie odkryję więc Ameryki, jeśli powiem, że najważniejsze jest to, co chcemy powiedzieć i jak to przekazujemy. Jeśli temat jest dla ludzi interesujący - będą materiał oglądać.

Jaki będzie kolejny krok Kręcioły?

Widzimy w Kręciole, że filmy mają ogromny potencjał i cały czas ich oglądalność rośnie, ale już teraz chcemy rozwijać kolejny element naszej komunikacji. Bardzo mocno angażujemy się w nadawanie na żywo. Od dwóch lat w czasie Finału WOŚP tworzymy własną realizację internetową (program jest na żywo - dla nas to przedłużenie telewizyjnego Finału, tylko w Internecie), od kilku lat sami transmitujemy koncerty i spotkania na Przystanku Woodstock. Jesteśmy technologicznie przygotowani do dużych przedsięwzięć i takie też chcemy realizować. W tym roku bardzo dużo energii zainwestowaliśmy w Periscope i widzimy jak mocno ten kanał się rozwija. Zatem kolejnym naszym krokiem będą programy na żywo. Kiedy to nastąpi? Mogę powiedzieć tylko tyle, że kolejny Finał WOŚP z pewnością przyniesie kilka innowacyjnych rozwiązań :)Zdjęcia zrobione podczas pracy nad jednym z odcinków Vloga Jurka

Na podstawie naszych codziennych działań, przygotowałam poradnik dla początkującego vlogera (zwłaszcza tego firmowego). Od czego zacząć:

1. Po co nam vlog?

Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć przede wszystkim. Co w takim vlogu ma być, jakie treści chcemy komunikować, kim są nasi odbiorcy i co ich interesuje. Kiedy już to ustalicie, nie pozostaje nic innego jak zacząć, ale najpierw…

2. Określcie koncepcję

Czy będziecie mieć bohatera vloga, jedną postać, która będzie komunikować Wasze wieści, czy np. chcecie zaangażować w to więcej osób, a może wolicie tworzyć klipy / relacje z wydarzeń? Zdecydujcie jaka ma być ogólna koncepcja vloga.

3. Zacznijcie kręcić od razu

Z doświadczenia wiem, że plan i pomysł to jedno, a kiedy zaczynamy nagrywać to często koncepcja się Trzeba mieć zarys i pomysł działań, ale nie czekajcie z nagrywaniem - zacznijcie od razu. Podczas oglądania materiału dopiero przyjdzie Wam do głowy masa pomysłów (i poprawek).

5. Uczcie się

Na dobry początek warto przeczytać książkę Krzysztofa Gonciarza „Webshows - sekrety wideo w Internecie” i podglądać innych vlogerów firmowych. Niefirmowych zresztą też. Na YouTube znajdziecie masę inspirujących programów i projektó Koniecznie też obserwujcie blogifirmowe.pl

6. Nie można się poddawać

Nawet jeśli pierwsze odcinki nie są ogromnie popularne - nie poddawajcie się. Rozwijajcie koncepcję, zmieniajcie ją, starajcie się szukać swojej ścież Przecież nie od razu wszystko musi się udawać. Ważne, by po pierwszych niepowodzeniach się nie zniechęcać, tylko cały czas pracować.

A jeszcze na koniec - najczęściej zadawane pytania:

  • O czym vlogować?

To pytanie trochę z cyklu „jak żyć”, więc nie napiszę o czym, bo każdy będzie vlogował o czymś innym. Napiszę jak vlogować - rzetelnie, prawdziwie i z po swojemu. Ważne, by cały czas się rozwijać, szukać nowych pomysłów i form. Dla każdej branży będzie to coś innego.

  • Jakie są zalety vlogowania?

Dokładnie takie jak zalety filmu - możemy nie tylko coś opowiedzieć, ale przede wszystkim pokazać. We vlogu łatwiej przekazać intencję autora, bo do jego tekstu dochodzi intonacja głosu, humor, ironia, śmiech.

  • Jaki sprzęt jest potrzebny do vlogowania?

Do vlogowania prywatnego - nie ma to znaczenia, potrzebne jest coś, co nagrywa - domowa kamera, telefon. Do blogowania firmowego warto pomyśleć już o pewnych inwestycjach. Może to być prosta kamera, może aparat. Wszystko zależy od budżetu i zapotrzebowania. W sprzęt można zainwestować w każdej chwili, natomiast trzeba to dopasować do potrzeb. Aparat za wiele tysięcy złotych sam za nas nic nie nakręci.

Prócz kręcenia materiału trzeba myśleć też o jego montażu - z mojej strony mogę polecić dwa programy, na których pracowali nasi montażyści - Final Cut Pro i Adobe Premiere. Na początek przy prostych materiałach spokojnie można korzystać z iMovie.

  • Jakie kanały social media można wykorzystać do vlogowania?

Jeśli chodzi o vlog na żywo, to z pewnością Periscope. Bardzo intuicyjna aplikacja, łatwa w użyciu, sukcesywnie rośnie jej popularność. Skorzystałabym też ze Snapchata, żeby na początek oswoić się z mówieniem do kamery, a także, by sprawnie kondensować informacje, a nie się rozgadywać.

  • Jak promować vloga?

Nie da się na to pytanie łatwo odpowiedzieć. Zależy, czy vlog jest naszą komunikacją wewnętrzną, czy zewnętrzną, czego dotyczy, jak często się pojawia. Nie ma uniwersalnych rozwiązań. Z całą pewnością vlog powinien być częścią, elementem koncepcji i - wraz z innymi kanałami - tworzyć spójną całość. My promujemy vloga na stronie Kręcioły używając kanału na YouTube, transmisji na żywo i uzupełniając komunikację w czasie Finału WOŚP tworząc np. dedykowane materiały dla Sztabów.

No to kręcimy!

---

BF: Karolina Rojek pracuje w Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, gdzie zajmuje się serwisem kreciola.tv. W SiemaShopie - internetowym sklepie Fundacji - e-marketingiem. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Now! Go Online. Od 2007 r. związana z działaniami internetowymi WOŚP. Pracuje głównie przy video i social media. Wraz zespołem laureatka PRotona 2014 w kategorii „Osoba/zespół ds. komunikacji w organizacji pozarządowej/fundacji”. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc