w wywiady

Wspieranie przez kupowanie!

Kontynuujemy temat dobroczynności i wsparcia. Tym razem przemaglujemy redaktorów bloga Fanimani.pl, czyli portalu do wspierania NGO podczas robienia zakupów online. Ciekawi jak to działa? Zapraszam do lektury! Na pytania odpowiada Norbert Wierbiłowicz, Dyrektor Operacyjny Fanimani.pl


Norbert Wierbiłowicz

Na samym początku oczywiście poproszę o krótkie wyjaśnienie nam tej całej inicjatywy. Na stronie czytamy, że „FaniMani.pl to dodatkowy sposób pozyskania darowizn na finansowanie ważnych działań.” Ale o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi? ;)

Wyobraźmy sobie, że ktoś kupuje przez Internet książkę, grę komputerową, zabawkę dla dziecka, ubrania, sprzęt AGD albo rezerwuje hotel, a część wydanych przez niego pieniędzy trafia do ważnej dla niego organizacji pozarządowej lub lokalnej szkoły. W dodatku kupujący nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów (płaci tyle, co zawsze),  a organizacja społeczna lub szkoła korzysta z tego za darmo. Ciekawe? Właśnie tak działa FaniMani.pl - portal umożliwiający wspieranie szkół i organizacji pozarządowych oraz ważnych społecznie celów przy okazji zakupów online.

FaniMani.pl umożliwia wspieranie wielu celów społecznych podczas zakupów w wielu sklepach i to klient decyduje gdzie kieruje wsparcie. Gdy klient (wraz ze sklepem) wspiera ważny dla niego cel społeczny, to sklep w tym momencie staje się sprzymierzeńcem. Cała transakcja jest czymś ważnym ze względu na obszar, który jest ważny dla klienta. FaniMani.pl nadaje znaczenie emocjonalne transakcji, czego wcześniej nie było na taką skalę. Trudno jest o zaangażowanie emocjonalne klienta jeśli kupuje coś, co jest dostępne w wielu miejscach, gdy produkt nie różni się zbytnio od konkurencyjnych ofert. Wszystko staje się dobrem powszechnym - tzw. "commodity".

Czyli w skrócie: zmieniamy zwykłe zakupy w zakupy pełne dobra :)

Film instruktażowy jak działa serwis Fanimani.pl

Wspaniałe! Nic, tylko kupować! ;)
Norbercie, Fanimani.pl to inicjatywa, która skupia się głównie na organizacjach pozarządowych. Czy jakieś inne instytucje, grupy czy zrzeszenia również mogą zarejestrować się w serwisie?

Zarejestrować może się każda grupa - formalna czy nieformalna - która chce zbierać pieniądze na ważny dla niej cel, który jest nieegoistyczny. Obecnie z FaniMani.pl zbiera już blisko 1700 różnych organizacji. Są to fundacje, stowarzyszenia, szkoły, ale również, pojedyncze klasy szkolne czy koła zainteresowań. Znajdziemy też schroniska dla zwierząt, hufce i drużyny harcerskie, koła gospodyń czy ochotnicze straże pożarne. Naszymi beneficjentami są też hospicja czy domy dziecka.

Znalazłam również, że posiadacie specjalną ofertę dla szkół. Na czym ona polega? 

Tak, bo wszystko zaczęło się od szkół. Nasza oferta dla szkół, to z jednej strony część edukacyjna, czyli innowacyjny program przedsiębiorczości, a z drugiej zestaw gotowych metod i narzędzi do zbierania i zarabiania pieniędzy przez organizacje szkolne. Celowo rozdzielamy zbieranie od zarabiania, gdyż to drugie łączy się właśnie z przedsiębiorczością. Nasz program przedsiębiorczości został wpisany na listę rekomendowanych programów edukacyjnych poznańskiego kuratorium oświaty i może być realizowany w szkole jako innowacja pedagogiczna.


Oferta dla szkół od Fanimani.pl

Gratuluję pomysłowości! A kto wpadł na pomysł założenia takiego portalu? Czy to motyw zaczerpnięty z dalekiego zachodu? Czy całkowicie nowa, nieznana dotąd inicjatywa?

Tego typu portale funkcjonują na świecie od wielu lat. Pierwsze powstawały oczywiście w Stanach Zjednoczonych, w których idea wspierania organizacji pozarządowych przy okazji zaspokajania codziennych potrzeb jest obecna od dziesięcioleci. W Polsce to jeszcze cały czas w pewnym sensie nowość. Wszyscy znamy szkolne kiermasze świąteczne, gdzie kupujemy ozdoby lub pierniczki, czy produkty, z których część wartości wspiera jakiś ważny społecznie cel. To są jednak działania jednorazowe, związane z dana akcją lub promocją. FaniMani.pl oferuje wspieranie w podobny sposób wielu organizacji poprzez zakupy wielu produktów w wielu sklepach. Wcześniej trzeba było kupić określony produkt jednego producenta, aby wspierać jeden ważny społecznie cel, wybrany przez producenta lub dystrybutora. Na FaniMani.pl to klient decyduje kogo chce wspierać przy okazji zakupów wybranego przez niego produktu w wybranym przez niego sklepie. I to jest nowość w Polsce, którą zainicjował Kurt Montgomery - Amerykanin, mieszkający od 20 lat w naszym kraju.

FaniMani.pl oferuje wspieranie w podobny sposób wielu organizacji poprzez zakupy wielu produktów w wielu sklepach.

Już ponad 750 sklepów internetowych działa razem z Wami. Jak wygląda ich „rekrutacja” do Waszego serwisu?

Można powiedzieć, że sklepy zgłaszają się same :) Korzystamy również ze wsparcia sieci afiliacyjnych. Mamy gotowe moduły integracyjne do większości znanych systemów sklepów internetowych. Zapraszam na stronę, gdzie znajduje się komplet informacji, jak dołączyć sklep do FaniMani.pl.

Widziałam, że procenty przekazywane na organizacje różnią się od siebie, w zależności od sklepu. Kto ustala te progi?

Wartości te uzależnione są głównie od branży. Np. przy AGD czy RTV procenty są niewielkie, ale za to wartość transakcji jest wyższa, co powoduje, że darowizny też są znaczące. Z kolei przy audiobookach darowizny sięgają nawet kilkunastu procent.

To dość osobiste pytanie, ale bardzo jestem ciekawa, jaki udział w tym ma firma Fanimani.pl Rejestrowanie się jest bezpłatne, a serwis jednak musi w jakiś sposób na siebie zarabiać. Jak to wygląda od wewnątrz?

To jest prostsze niż mogłoby się wydawać - sklepy płacą nam za reklamę.

Faktycznie- proste! ;) Skupmy się już na Waszym blogu. Jego głównym zadaniem jest przybliżenie tematyki non-profit oraz inicjatyw społecznych. Skąd czerpiecie wiedzę na ten temat? Przyznam, że jest ona bardzo szczegółowa!

Zagadnienia związane z tematyką non-profit nie są nam obce, ponieważ na co dzień mamy kontakt z osobami pracującymi w organizacjach społecznych. Często pytamy ich o to, co jeszcze powinno znaleźć się zarówno na blogu, jak i w serwisie.

Oczywiście treści, które znajdujemy w internecie również są dla nas inspiracją. Śledzimy działania polskich i zagranicznych organizacji, szukamy informacji na temat udanych akcji i skutecznych działań. Staramy się urozmaicać przekaz i dotrzeć do jak największej liczby organizacji i osób związanych z NGO.

Wygląd bloga Fanimani.pl

Kto jest główną grupą docelową bloga?

Główną grupą odbiorców są organizacje społeczne. To przede wszystkim do nich kierujemy treści poradnikowe oraz instrukcje związane z nowymi funkcjonalnościami w serwisie FaniMani.pl. Zależy nam bowiem na aktywizacji organizacji i pokazaniu im sposobów na wykorzystanie dostępnych narzędzi, dzięki którym wypromują swoje działania, zwiększą świadomość internautów, a także liczbę otrzymywanych darowizn.

Na blogu pojawiają się też treści uniwersalne, które skierowane są do wszystkich, interesujących się tematyką non-profit. Nie zabrakło też treści motywacyjnych czy nawet lekko humorystycznych.

Zależy nam bowiem na aktywizacji organizacji i pokazaniu im sposobów na wykorzystanie dostępnych narzędzi.

Kto pracuje nad tekstami? Nie będę ukrywać, że już same zajawki i tytuły bardzo zachęcają do czytania! (Oto przykład: „Ci, którzy mają najmniej, dają najwięcej”)

Mamy w naszym zespole osoby odpowiedzialne za marketing i to one zajmują się tworzeniem treści na blogu. One też zajmują się dystrybucją wpisów, a także researchem i poszukiwaniem inspiracji do kolejnych postów. Mimo to działamy wspólnie więc jeśli ktoś z zespołu trafi na wartościowe informacje, które warto podać dalej, proponujemy, żeby napisać o tym na blogu.

Czy śledzicie poczynania zarejestrowanych na Waszym portalu organizacji? Czy dostrzegacie jakieś pozytywne rezultaty Waszych działań?

Jak najbardziej. Organizacje, które dołączają do FaniMani.pl, otrzymują maile z podpowiedziami jak zbierać darowizny i pozyskiwać wspierających. Co więcej, organizacje same wysyłają do nas wiadomości mailowe, ale też piszą na czy , więc jesteśmy z nimi w stałym kontakcie.

Po opublikowaniu tekstu poradnikowego (jak na przykład trzyczęściowy poradnik o działaniach na Twitterze), dostajemy sygnały, że bardzo im to pomogło w codziennych działaniach. Kilka organizacji założyło nawet profile na Twitterze i radzą sobie całkiem dobrze. Staramy się pokazywać dostępne narzędzia i rozwiązania oraz sposób ich wykorzystania w promocji organizacji. Sami też udostępniamy organizacjom grafiki do wpisów w serwisach społecznościowych, treści e-maili, które mogą wysłać do wspierających czy plakaty, ulotki i wizytówki gotowe do druku. Cieszy nas to, że tak wiele organizacji z tego korzysta i coraz lepiej radzi sobie w internecie.

Czy poprzez blog chcecie również promować serwis Fanimani.pl?

Blog jest jednym z narzędzi, które wykorzystujemy do promowania idei wspierania, a także do informowania  o tym, że jest taka możliwość, jak wspieranie przy okazji zakupów w internecie.

Głównym założeniem bloga jest jednak edukowanie organizacji, odpowiadanie na ich wątpliwości, a także pokazanie świata non-profit. Zachęcamy też organizacje, aby opowiadały o sobie i swoich działaniach. Informacje, które od nich dostajemy, umieszczane są na blogu.


Wtyczka Fanimani.pl przypominająca o zakupach

Jakie działania wykonujecie, by przyciągnąć, z jednej strony – ogromną liczbę kupujących poprzez Wasz portal, z drugiej – nowe rzesze organizacji?

Korzystamy przede wszystkim z narzędzi dostępnych w internecie, tworzymy unikalne treści, dystrybuujemy je i promujemy. Prowadzimy profile w serwisach społecznościowych, aktualizujemy treści na blogu, wysyłamy newslettery do organizacji i do użytkowników, ale też podpieramy te działania płatną promocją serwisu.

Pamiętamy też o działaniach offline - uczestniczymy w konferencjach, spotkaniach czy konkursach branżowych. Od czasu do czasu uruchamiamy też dodatkowe akcje czy kampanie, np. w czerwcu uruchomiliśmy konkurs na Facebooku, który przyniósł bardzo dobre wyniki. Wykorzystujemy siłę content marketingu i marketingu tradycyjnego. Robimy naprawdę wiele, aby jak najwięcej organizacji dowiedziało się o dodatkowym sposobie zbierania pieniędzy na swoje cele, a kupujący o możliwości pomagania w bardzo łatwy sposób.


Dyplom za V miejsce w konkursie "Ekomersy 2015"

Opowiedz nam więcej o tym konkursie. Wiem tyle, że polegał na odpowiedzeniu na pytanie „Dlaczego warto wspierać organizacje non profit?”. Co chcieliście osiągnąć dzięki takiej inicjatywie? No i jakie były rezultaty?

Założeniem konkursu było wypromowanie idei wspierania organizacji społecznych przy okazji zakupów w internecie, ale też chcieliśmy, aby uczestnicy podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat pomagania w znaczeniu ogólnym. Jednocześnie też, osoby udzielające odpowiedzi miały wskazać organizację, którą chciałyby wesprzeć. Najczęściej wymieniana organizacja otrzymała 1000 zł na finansowanie swoich działań. Nagrodami dla uczestników natomiast były vouchery na zakupy o łącznej wartości 1200 zł.

Uczestnicy zaskoczyli nas bardzo pozytywnie! Już pierwszego dnia trwania konkursu napłynęło do nas niemal 100 zgłoszeń. Co ciekawe, wiele osób udzielało zwięzłych odpowiedzi - nie walczyli o wygraną dla siebie, lecz zależało im jedynie na wskazaniu organizacji. To pokazało, że dla wielu osób ważna jest pomoc, jaką mogą ofiarować innym. Wsparcie, jakim uczestnicy obdarowali organizacje, po raz kolejny pokazało, jaka siła drzemie w grupie.

A więc więcej takich inicjatyw! Poprzez zapisanie się do Newslettera, wysyłacie swoim subskrybentom darmowego e-booka, zatytułowanego „Promocja Organizacji non profit. Przykłady skutecznych działań”. Czy to Wasze osobiste dzieło, oparte na Waszym dotychczasowym doświadczeniu?

Stworzyliśmy e-booka z przykładami działań zagranicznych organizacji non-profit, aby pokazać, jak można wykorzystać internet do zwiększenia liczby darowizn. Uznaliśmy, że może on stać się inspiracją dla rodzimych organizacji. Sami nierzadko czerpiemy ze sprawdzonych rozwiązań, więc jeśli znajdujemy coś, czym warto się podzielić, chętnie podajemy to dalej.

Pliki wideo na Waszym kanale na portalu Youtube są bardzo profesjonalnie zrobione! Sami zajmujecie się taką formą reklamy?

Dziękujemy za uznanie. Na początku ważny dla nas jest pomysł - czasem jesteśmy w stanie zrealizować go własnymi siłami, czasem prosimy o pomoc specjalistów.

Spot reklamowy Fanimani.pl - Robiąc zakupy pomagasz 

Już na koniec poproszę o krótką zachętę dla naszych czytelników, która będzie ich motywatorem do przyłączenia się do Was i wspierania organizacji!

Wielu z nas robi zakupy w internecie, zatem jeśli mamy możliwość kupowania w ulubionych sklepach i pomagania wybranym organizacjom i inicjatywom społecznym, płacąc za zakupy tyle, co zawsze, czemu mielibyśmy nie spróbować? Pomaganie jest fajne!

Właśnie! Pomaganie jest fajne! A więc na zakupy...
Dziękuję za świetny wywiad.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc