w wywiady

Less is more

Idzie wiosna, a wraz z nią zaczynamy cykl wywiadów z nowymi, ciekawymi blogami. A jako, że ta pora roku szczególnie kojarzy się ze zmianami tym razem postanowiliśmy dowiedzieć się, co wpływa na zmianę pracy. Rozmawiamy z Kubą Koziejem, założycielem firmy InterviewME.

Wasz blog skupiony jest wokół tematów związanych z poszukiwaniem pracy, a zainteresowania ze strony czytelników nie brakuje. Czy oznacza to, że Polacy nie są dobrze przygotowani do działania rynku pracy?

Na każdą ofertę pracy przychodzą dziesiątki albo nawet setki CV, ale w rzeczywistości pracodawcy mają problem ze znalezieniem właściwego pracownika. Często nawet dobrzy kandydaci nie potrafią przekonująco opisać własnego doświadczenia zawodowego ani dopasować dokumentów do oferty pracy. Ci, którzy chcą się dowiedzieć jak wypaść lepiej na tle innych kandydatów, trafiają na naszego bloga.

I tu pojawia się zasadnicza kwestia. Kto jest Waszym odbiorcą?

Każdy, kto aktualnie szuka nowej pracy lub zamierza zmienić obecną.

Wpisy nie są podpisane. Obok nich widnieje jedynie sylwetka pana Piotra Sosnowskiego, konsultanta kariery InterviewMe.  Czy to właśnie on odpowiada za wszystkie teksty na blogu?

Tak, Piotr odpowiada za treść wszystkich wpisów. Ma wieloletnie doświadczenie w rekrutacji pracowników i staramy się tym dzielić w artykułach. To, moim zdaniem, przyciąga naszych czytelników. Pokazujemy im, jak wygląda rekrutacja oczami rekrutera. Dla przykładu kandydaci często sądzą, że im więcej informacji wpiszą do swojego życiorysu, tym aplikacją będzie bardziej atrakcyjna dla pracodawcy. W rzeczywistości nadmiar treści sprawia, że rekruter nie znajduje najważniejszych informacji i CV trafia do kosza.

Każdy wpis jest bardzo przejrzyście skonstruowany. Wyróżnione nagłówki oraz pomocnicze linki pozwalają skupić uwagę na konkretnym temacie. No i kolorowe zdjęcia, które całkowicie odnoszą się do tematyki wpisu. To z pewnością podnosi Waszą czytelność. Czy to z góry utarty schemat wpisów blogowych? A może doszliście do tego wzoru poprzez metodę prób i błędów?

Stale obserwujemy statystyki i staramy się zwiększać czas na stronie, ilość odsłon oraz zmniejszać współczynnik odrzuceń. Zdjęcia i nagłówki pozytywnie wpływają na czytelność bloga, a linki do powiązanych artykułów pomagają użytkownikom zdobyć potrzebne informacje. Jeśli ktoś czyta artykuł o tym, jak opisać zainteresowania w CV, jest szansa, że będzie zainteresowany wpisem o umiejętnościach w CV.

Blog posiada 6 kategorii: Curriculum Vitae, List motywacyjny, Rozmowa kwalifikacyjna, Praca, Motywacja, CV wzór. Która z nich i dlaczego jest najczęściej czytana i komentowana?

Najwięcej osób szuka wiadomości na temat CV. Dlatego w tej kategorii mamy najwięcej wpisów i tym samym jest to najpopularniejsza kategoria bloga. Wiele osób szuka też porad związanych z listem motywacyjnym oraz przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej.

Co bardzo mi się spodobało, to duża interakcja z komentującymi. Jest to niezwykle istotna kwestia, by podtrzymać relację z klientem. Czasami jednak trafiają się negatywne komentarze. Jak na nie reagujecie?

Komentarze użytkowników są dla nas bardzo ważne. Staramy się odpowiadać na każdy. To właściwie główne zadanie naszego bloga – chcemy pomagać użytkownikom. Czasami zdarzają się negatywne komentarze, ale publikujemy je, o ile wnoszą wartość do dyskusji. Chcemy, aby sekcja komentarzy była miejscem na zadanie pytania lub wyrażenia swojej opinii – pozytywnej lub negatywnej, ale zawsze merytorycznej. Usuwamy jedynie te obraźliwe dla nas lub innych użytkowników.

To właściwie główne zadanie naszego bloga – chcemy pomagać użytkownikom.

Oprócz bloga dajecie także możliwość osobistej rozmowy z fachowcem, który pomaga napisać CV oraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Brzmi to bardzo interesująco. Proszę o rozwinięcie tej myśli! Bo jak się domyślam, częste obcowanie z rekruterami nie jest tutaj ścieżką do sukcesu, prawda?

Klucz do szybkiego znalezienia pracy to umiejętność wczucia się w rolę pracodawcy i przedstawienie mu realnych korzyści, jakie oferujemy. Dlatego nasze usługi związane z opracowaniem dokumentów i przygotowaniem do rozmowy, mają pomóc kandydatom nauczyć się eksponować kompetencje poszukiwane przez pracodawcę.

Jeśli mamy rekrutację na stanowisko przedstawiciela handlowego, 80% kandydatów będzie miało doświadczenie w sprzedaży. Większość z nich wpisze do CV „realizacja planów sprzedażowych” albo „spotkania z klientami”. Trudno się czymś takim wyróżnić. Pracodawca szuka kandydata, który zagwarantuje mu efektywną sprzedaż jego produktu. Pokażmy mu zatem nasze sukcesy i zastanówmy się, jak możemy się wyróżnić np. „w ciągu 6 miesięcy pozyskałem 5 kluczowych klientów i zwiększyłem obroty firmy o 20%”.

Rozmowa z rekrutem pomaga kandydatom zrozumieć punkt widzenia pracodawcy. Uczymy ich eksponować swoje osiągnięcia i dokonania zawodowe i pokazywać to, w czym jesteśmy dobrzy.

Oprócz tego, dla wszystkich zrezygnowanych pisaniem własnego CV oraz listu motywacyjnego, proponujecie pomoc w postaci gotowych wzorów, które mogą być skutecznym sposobem na zwrócenie uwagi przez pracodawcę. Oferujecie stworzenie nowego CV w 5 minut, a to dzięki połączeniu się z kontem LinkedIn. Jak to naprawdę działa? A co w sytuacji, gdy kandydat nie posiada profilu na innych portalach? I jakie dodatkowe atuty posiada Wasz kreator na tle innych, dostępnych na rynku?

Wystarczy zalogować się przy pomocy LinkedIn i jeśli mamy poprawnie wypełniony profil, nasz kreator automatycznie zaimportuje dane do CV. Warto pamiętać, że profil na LinkedIn ma nieco inną funkcję niż CV. Jego zadaniem jest pokazanie wszystkich naszych kompetencji. CV z kolei powinno być skrojone na potrzeby danej rekrutacji. Część informacji należy wtedy usunąć, a część opisać w inny sposób, aby były przydane dla pracodawcy.

Nasz kreator jest najbardziej rozbudowanym narzędziem, jakie aktualnie znajdziemy w Internecie. Szablony są atrakcyjnie wizualnie, a specjalne formatowanie sprawia, że są bardzo czytelne. To jeden z najważniejszych elementów CV.

Chcemy, aby nasza aplikacją pozwalała stworzyć nie tylko ładne, ale przede wszystkim skuteczne CV. Tutaj najważniejsza jest treść i prawidłowe dopasowanie do oferty pracy. Aktualnie użytkownicy mogą dokupić sprawdzenie CV przez rekrutera. Wtedy ekspert pomaga im dopracować CV tak, aby zapewniło więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Pracujemy nad automatyzacją tego procesu, aby wirtualny asystent pomagał użytkownikowi stworzyć idealne CV, na podstawie danych, które użytkownik podaje na początku tworzenia CV.

Chcemy też odpowiadać użytkownikom na pytanie, co się dzieje z CV po naciśnięciu przycisku wyślij. Czy ktoś widział nasze CV? Czy je przeczytał i zapisał? Niedługo chcemy dać użytkownikom funkcję śledzenia wysłanych dokumentów. Dzięki temu dowiedzą się, czy ich aplikacje budzą zainteresowanie pracodawców.  

Chcemy, aby nasza aplikacją pozwalała stworzyć nie tylko ładne, ale przede wszystkim skuteczne CV.

Czy zdarzyło Wam się, ze ktoś narzekał na swoje nowe CV albo nie podobał mu się layout?

Kreator jest otwartą aplikacją. Użytkownik może obejrzeć wszystkie szablony i stworzyć CV, zanim zdecyduje się na zakup i pobranie życiorysu w pliku PDF.  Dzięki temu nie mamy użytkowników, którzy kupują CV i nie są zadowoleni. Każdy wie, co kupuje. Jeśli zgłasza się do nas użytkownik, któremu CV nie układa się idealnie na wybranym szablonie, zawsze chętnie mu pomagamy.

A kto wymyśla szablony CV? Na Waszym profilu Facebook’owym wyczytałam, że posiadacie ich dokładnie 302. To już całkiem sporo ;)

To zasługa Kacpra, naszej jednoosobowej armii IT i grafika. Mamy podgląd do statystyk i sprawdzamy, co najbardziej podoba się naszym użytkownikom, więc nowe szablony zawsze dodajemy w oparciu o te dane. Musimy uaktualnić profil na Facebook, ponieważ aktualnie posiadamy 20 szablonów CV i listu w 400 różnych kolorystykach. W przyszłości chcielibyśmy, aby użytkownicy mogli tworzyć własne szablony z gotowych elementów, więc ich liczba będzie praktycznie nieograniczona.

Odkryłam również, że Wasze teksty znalazły się na wielu znanych portalach, jak np. GoldenLine, Kariera Plus, czy Gazeta Prawna. Gratuluję. A więc podbijacie rynek! Czy współpracujecie z tymi portalami?

Tak, mamy stałą współpracę z kilkoma większymi portalami min. z Goldenline, Jobs i Forsal i ciągle nawiązujemy nowe.

Wasze profile social mediowe są bardzo żywe. Ludzie Was śledzą i czytają. Czy to Wam pomaga w zdobyciu potencjalnych klientów? I czy klienci do Was wracają?

Jeszcze parę miesięcy temu Facebook był naszym głównym kanałem ruchu, ale ostatnie zmiany i ograniczenie zasięgu postów sprawiło, że coraz mniej czasu poświęcamy na działania w tym kanale. Szkoda, bo dawniej był to przydatny sposób komunikacji z naszymi użytkownikami. Dzisiaj bez płacenia za reklamę, nawet najbardziej angażujące poczty docierają do skromnej części fanów.      

Na koniec proszę o trzy słowa, które opisują Wasze działania i wpływają na zaufanie klientów. ;)

Dopasowanie do potrzeb użytkownika. Całą aplikację ciągle staramy się ulepszać na podstawie uwag zgłaszanych przez użytkowników. Usługi zawsze opieramy na konsultacjach, aby maksymalnie sprostać oczekiwaniom naszych klientów.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękujemy.

interview_me.png
Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (1)

Grupa Tense powiedział/a:

Bardzo fajnie, ze publikujecie coś w rodzaju Q&A :) Fajnie, że coś takiego sie pojawiło ! Mi wasz blog uświadomil jak powinno wyglądac poprawne CV i budowanie własnego wizerunku który przedstawie przyszłemu pracodawcy oraz to, że wiem teraz jak prowadzić poprawna rozmowe kwalifikacyjna.

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc