w wywiady

Bangkok czy Budapeszt?

Wakacje w pełni, czas myśleć o urlopie! Zaplanowanie miejsca odpoczynku lub zwiedania, transportu, noclegu czy codziennych atrakcji turystycznych, nie jest łatwą sprawą! Dlatego też z pomocą przychodzi nam Planaxy.com – start up’owy projekt Przemka Broniszewskiego i Tomka Koszlaka, a także totalna nowość na rynku turystycznym. O firmie oraz jej blogu porozmawiamy z redaktorą - Justyną Borkowską. 


Tomasz Koszlak i Przemysław Broniszewski - założyciele Planaxy.com

Justyna Borkowska - redaktorka bloga Planaxy.com

Na samym początku  poprosimy więc o wyjaśnienie, na czym polega ta unikalność Waszej porównywarki podróży, czyli, jak czytamy na blogu -  jej „multimodalność”?

Multimodalność to nic innego jak łączenie wielu środków transportu przewoźników pochodzących z praktycznie każdego zakątka świata - samoloty, pociągi, autokary, promy, taksówki, a nawet opcje transportu współdzielonego, czyli tzw. carpooling. Inne wyszukiwarki najczęściej proponują tylko loty samolotem, a my chcieliśmy, żeby u nas dało się zaplanować cały wyjazd od wyjścia z domu po dotarcie do hotelu.

 
Blog planaxy.com

Dwa pytania kieruję bezpośrednio do założycieli Planaxy.com: Skąd w ogóle pomysł na taki startup?

Podczas planowania naszych podróży, zarówno prywatnych jak i służbowych, zauważyliśmy, że nie ma na rynku porównywarki podróży, która łączyłaby w sobie wszystko - multimodalność środków transportu, możliwość wynajęcia samochodu i znalezienia hoteli. Trzeba było korzystać z kilku różnych portali internetowych, żeby zaplanować lot, sprawdzić przejazdy taksówkami lub autobusami miejskimi i wybrać hotel. Mamy 10-letnie doświadczenie w branży interaktywnej, zrealizowaliśmy ponad 500 różnych projektów dla naszych klientów, a teraz chcieliśmy stworzyć coś własnego.

No i się udało! Co więcej, Wasz pomysł zakwalifikował się do Top 20 Startup Fest Agora 2015, w którym uczestniczyło ponad 200 zespołów. Gratulacje! Opowiedzcie nam, co to dla Was oznacza, jak wyglądał Wasz udział w tym festiwalu i czy ciężko było pokonać konkurentów!

Top 20 Startup Fest Agora to bardzo prestiżowa impreza, która skupia się na wyszukaniu najlepszych polskich startupów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakwalifikowania się do finału, bo konkurencja była bardzo ostra. Każdego dnia festiwalu braliśmy udział w prezentacjach i warsztatach - nie było czasu na odpoczynek, ale bardzo wiele się nauczyliśmy od naszych konkurentów oraz od osób oceniających. Dostaliśmy nawet kilka wskazówek dotyczących naszego przyszłego rozwoju. Wszystkie projekty przedstawione podczas finału były ciekawe i bardzo inspirujące.

Jeszcze raz gratulujemy takiego sukcesu i wracamy z pytaniami do Justyny. Powiedz mi proszę, jak to możliwe, że na Planaxy.com możemy zaplanować podróż w kilka lat do przodu, kiedy to większość porównywarek cen biletów lotniczych zezwala na podgląd maksymalnie rok do przodu.

Wszystko dzięki temu, że posiadamy własny unikalny algorytm wyszukiwania, który przeszukuje jednocześnie wiele różnych baz danych. Dzięki temu system może przedstawić wyniki wyszukiwania nawet na kilka lat do przodu i proponuje najniższe z możliwych cen. Oczywiście jeśli na dany dzień nie ma jeszcze zaplanowanego żadnego lotu, to system pokaże, że go nie ma.

Jak udało Wam się połączyć tyle narzędzi w jednej porównywarce? I jak aktualizujecie ceny, które przecież tak często się zmieniają?

Połączenie tak wielu narzędzi w jednej porównywarce wymagało od naszego zespołu sporego nakładu pracy. Spędziliśmy wiele godzin na dyskusjach o wszelkich możliwych innowacjach. Zresztą wciąż się rozwijamy i pracujemy nad tym, żeby Planaxy.com się rozwijała. Jeśli chodzi o ceny, to system na bieżąco sprawdza wiele różnych baz danych i dzięki temu każdego dnia jest w stanie zaproponować kupującym możliwie najniższy koszt podróży. Warto obserwować jak kształtują się ceny biletów lotniczych, bo najlepsza promocja potrafi pojawić się dosłownie z dnia na dzień.

 

A co z cenami taksówek? Czy łatwo jest zdobyć takie dane?

Bazy danych zawierają informacje o cenach taksówek w konkretnych miejscach na świecie. Koszt podawany przez Planaxy.com wyliczony został na podstawie uśrednionej ceny za kilometr oraz długości trasy, jaka jest do pokonania. Może on się odrobinę różnić, bo każda korporacja posiada nieco inne cenniki.

Na pewno dla wszystkich podróżników istotną kwestią jest cena. Czy w Waszej wyszukiwarce umożliwiacie znalezienie tych najbardziej przyjaznych portfelom?

Zależało nam na tym, żeby podczas każdego wyszukiwania została zaproponowana możliwie najniższa cena. Dotyczy to każdego środka transportu. System przeszukuje wiele różnych baz danych, a następnie w wynikach sortuje ceny od najniższej do najwyższej.

No właśnie, o tym jak dokładnie działa Planaxy.com możemy przeczytać na blogu w kategorii „Jak działa Planaxy?”, gdzie wszystkie watpliwości są wyjaśnione krok po kroku. Czy taki był główny cel bloga? Dostarczyć tzw. FAQ Waszym potencjalnym klientom?

Blog został założony w celu podjęcia aktywnego dialogu z naszymi użytkownikami. Chcemy dzielić się swoją miłością do podróży i dowiadywać się, co inspiruje osoby korzystające z naszego portalu. To był nasz najważniejszy cel. Przy okazji wyjaśniamy również potencjalnym klientom jak działa portal i jakie są jego najważniejsze funkcjonalności.

Czy dostaliście już pozytywny feedback na temat przydatności Waszego bloga?

Nasz blog dopiero niedawno wystartował, cały czas zastanawiamy się nad jego rozwojem. Zapewne niedługo pojawią się nowe kategorie wpisów. Użytkownicy najchętniej czytają wpisy polecające konkretne kierunki. Kategoria "Jak działa Planaxy" pomogła użytkownikom w rozwiązaniu wątpliwości dotyczących multimodalności porównywarki, bo wcześniej zdarzało się, że traktowali ją jak zwykłą wyszukiwarkę lotów i nawet nie próbowali sprawdzać jak działa.

Czy przybywa Wam odwiedzających? Jak rokują się statystyki bloga i samej wyszukiwarki?

Statystyki rokują bardzo pozytywnie, niedawno zaliczyliśmy nawet rekordową ilość wejść na Planaxy.com. Na blogu również zaczyna przybywać czytelników, na co niewątpliwie wpływa promocja na portalach społecznościowych.

Czy możesz nam zdradzić, jaką destynację, według Waszych statystyk, najczęsciej wybierają użytkownicy Waszej wyszukiwarki?

Użytkownicy najchętniej wyszukują propozycje podróży do Bangkoku. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się już bardziej tradycyjne destynacje - Londyn oraz Paryż.

Inne kategorie bloga skupiają się na podróżach. Rozdzielacie je na wypady weekendowe oraz te, które wymagają dokładniejszego planowania i dłuższego pobytu. Skąd pomysł na taki podział?

Chcieliśmy, żeby nasi użytkownicy raz w tygodniu mogli zajrzeć na bloga i poszukać tam inspiracji, gdzie mogliby spędzić najbliższy weekend. Są to propozycje krótkich wyjazdów, a zatem zawsze staramy się uwzględnić jak najszybszy czas transportu i najniższą cenę. Do tego proponujemy wydarzenia, które mają miejsce w danej miejscowości w konkretny weekend. W kategorii "Planowanie" umieszczamy różne inspiracje na nieco dłuższe wakacje, staramy się tam zarekomendować najlepszy czas na wyjazd z uwzględnieniem cen biletów, pogody, ciekawych wydarzeń, itp. Z założenia ma to być sekcja z podróżniczymi inspiracjami i sposobami planowania podróży.

A co kryje się w kategorii „Ważne”?

Trafiają do niej głównie najnowsze posty, ale są tu również teksty, które troszkę subiektywnie uznajemy za najciekawsze i proponujące najbardziej interesujące wycieczki.

Na Planaxy.com pozwalacie również swoim użytkownikom na poznanie klimatu wybranej przez nich destynacji. To wszystko kryje się w kategorii "Archiwum pogodowe". Opowiedz nam więcej o tym pomyśle. Skąd posiadacie takie dokładne dane dla poszczególnych miast?

W „Archiwum pogodowym” użytkownik może sprawdzić dokładne dane klimatyczne – temperaturę, ilość opadów, nasłonecznienie, a nawet pobliskie miejscowości. Danych geograficznych dostarcza nam OpenStreetMap, a jeśli chodzi o informacje na temat pogody, to nasz algorytm wyszukiwania sprawdza bazy danych instytucji zajmujących się badaniem klimatu. Dzięki temu użytkownicy dostają tylko sprawdzone dane.

Justyno! Czytam bloga i zastanawiam się skąd w Twojej głowie tyle informacji na temat każdej destynacji! Jesteś zapaloną podróżniczką?

Uwielbiam podróżować. Każdą wolną chwilę poświęcam na wyjazdy, chociażby po Polsce. Czytam dużo książek i czasopism podróżniczych. Większość pomysłów na artykuły bierze się z mojego własnego doświadczenia lub jest związana z miejscami, o których odwiedzeniu marzę od dawna.

Wpisy na blogu pojawiają się z bardzo dużą częstotliwością i regularnością. Jak udaje Ci się zebrać tak wiele informacji w tak krótkim czasie?

Wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne. Inspiracji szukam we wszystkich możliwych mediach, ale również podczas rozmów ze znajomymi, którzy opowiadają mi o swoich podróżniczych doświadczeniach.

Znalazłam również, że ambasadorem całego projektu jest polarnik i zdobywca obu biegunów – Marek Kamiński. Jak to się stało, że własnie Pan Marek został twarzą Planaxy.com?

Sposób w jaki podróżuje Pan Marek był i jest dla nas jedną z największych inspiracji. Planaxy.com służy do samodzielnego planowania własnych podróży - indywidualnych lub grupowych. Chcemy zachęcać ludzi do odkrywania świata na własną rękę i poznawania nawet jego najmniej znanych zakątków.

A co z promocją firmy? Wiemy, że początki są najtrudniejsze, ale chyba taki rodzaj usług nie może narzekać na brak odzewu. W końcu wszyscy marzą o podróżach!

Rzeczywiście, na brak odzewu nie możemy narzekać. Użytkownicy chętnie testują nasz portal, gdy już na niego trafią. Staramy się promować firmę wielotorowo - nie tylko w internecie, ale również w radiu czy na łamach prasy. Oczywiście bardzo ważne są również - cenimy sobie każdego fana i każdy "lajk". Właśnie tam bezpośrednio możemy dyskutować z naszymi użytkownikami i odpowiadać na wszystkie komentarze dotyczące Planaxy.com - pozytywne, ale również negatywne.

Właśnie zakończyliście pierwszy konkurs zatytułowany „Moja podróż z Planaxy.com”. Opowiedz nam coś więcej o tym projekcie, o zaangażowaniu uczestników i Waszym wyborze najlepszej, nadesłanej podróży.

Konkurs był skierowany do blogerów. Chodziło o zaplanowanie wymarzonej podróży przy pomocy naszej wyszukiwarki. Jej koszt na jedną osobę nie mógł przekroczyć 5 tysięcy złotych, bo taka była przewidziana nagroda. Tak przygotowanego posta należało opulikować na swoim blogu, a następnie podesłać do nas link. Poziom większości prac był bardzo wysoki, a pomysły na podróże niesamowicie inspirujące. Przez dwa dni intensywnie debatowaliśmy, kto ma wygrać, w jury zasiadał nawet Pan Marek Kamiński. Wybór był niesamowicie trudny, bo wszystkie projekty bardzo nam się podobały. Ostatecznie wybraliśmy plan podróży "Nasza włoska podróż - czyli od Mediolanu do Palermo" nadesłany przez Panią Anetę Zając z bloga Fashionable. Świetnie opisane atrakcje turystyczne we wspaniałych włoskich miastach, piękne zdjęcia, wybranie różnorodnych środków transportu. Sami chętnie wybralibyśmy się w taką podróż!


Opis wygrnej podróży w konkursie Planaxy.com/ źródło: fashionable.com.pl

To już na koniec, poproszę Cię o krótkie zaprezentowanie wybranego przez Ciebie miejsca, jako „must visit” tegorocznych wakacji!

To wcale nie będzie takie proste, bo mam w głowie masę takich miejsc. Skoro jednak muszę wybrać jedno, to moim zdaniem absolutnym "must visit" na tegoroczne wakacje jest Budapeszt. Dlaczego? Bo to jedno z większych i piękniejszych europejskich miast, a na dodatek taki wyjazd można zaplanować stosunkowo niedrogo. Warto się tam wybrać na tydzień - od 10 do 17 sierpnia, bo odbywa się wtedy absolutnie wspaniały Sziget Festival. To ogromna impreza muzyczna, podczas której odbywa się nawet po 200 różnych wydarzeń każdego dnia! W tym roku program zapowiada się naprawdę bardzo imponująco.

Poza tym chciałabym jeszcze dodać, że zawsze warto zwiedzać Polskę. Sama wielokrotnie przekonałam się, że najpiękniejsze miejsca potrafią kryć się nawet w sąsiedniej miejscowości.

Tak więc ruszamy w drogę! Dziękuję bardzo!

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (1)

Krystian Kowalczyk powiedział/a:

Wspaniała strona!!! Szkoda, że odkryłem ją dopiero na koniec wakacji, ale na pewno będę regularnie zaglądał. Oby nie zainspirowała mnie do zbyt wielu weekendowych wypadów, bo mój portfel może tego nie wytrzymać. ;)

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc