w poradnik

Zdrowe blogi

Żyjemy w czasach, w których wcale nie tak łatwo zdrowo żyć. Godziny pracy się wydłużają, żyjemy coraz szybciej i w coraz większym biegu. Co za tym idzie, nie zawsze zwracamy uwagę na to co i jak jemy, a po długim dniu w pracy czy na uczelni często brak nam chęci i sił by ćwiczyć. Pomimo coraz większej dostępność zdrowego, nieprzetworzonego jedzenia i coraz większej ilości miejsc, w których możemy ćwiczyć, dane nie prezentują się zbyt optymistycznie. Jak wynika z raportu CBOS z 2014 roku, nadwaga dotyka już 51 % Polaków. Skutki zbyt wysokiej wagi są poważne – nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca, cukrzyca typu 2, zwyrodnienia stawów… można długo wymieniać. Jednak dbanie o zdrowie to nie tylko to, co jemy i jak ćwiczymy. To także kosmetyki, których używamy, bo w wielu z nich znajdują się substancje, które niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry czy włosów.

Platom

Jednym z blogów, który porusza temat naszego zdrowia jest Platom – strona, na której znajdziemy artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, a także ciekawostki ze świata nauki. Autorzy bloga nie boją się poruszać tematów, które mogą być uznane za kontrowersyjne, a wiedza, którą przekazują swoim czytelnikom oparta jest na najnowszych publikacjach i książkach naukowych.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie.  Autorzy piszą na temat profilaktyki wielu chorób, genetyki, a także plagi naszych czasów – nowotworów. Na blogu znajdziemy takie kategorie jak: Genetyka, Nauka, Niepłodność, Onkologia, Społeczeństwo oraz Zdrowie. Do każdego postu dołączone jest zdjęcie związane z poruszanym przez Redakcję tematem. Język bloga jest prosty i zrozumiały, bez typowej dla tekstów naukowych terminologii, która mogłaby zniechęcić czytelnika. A gdyby dany temat wciągnął nas bardziej, to pod wieloma postami znajdziemy linki do stron rozwijających temat. Posty na blogu pojawiają się kilka razy w miesiącu.

Platom jest jednym z tych blogów, w które można „wsiąknąć” – to kopalnia wiedzy, pełna tematów, których na co dzień się nie porusza albo takich, o których mówi się raczej mało. Najpopularniejsze dotyczą m.in. tego jak czerwone wino zabija komórki nowotworowe, wpływu kawy na raka piersi czy antykoncepcji w… chipie.

Aktywna Dietetyka

Jak sama nazwa wskazuje na blogu poruszane są tematy związane z odżywianiem i dietą. Blog jest skierowany do osób, dla których ważna jest wysportowana sylwetka i zdrowe odżywianie się, ale także do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym stylem życia. Strona podzielona jest na kilka kategorii, dzięki czemu jest przejrzysty i uporządkowany. Są to Trening i Aktywność, Dietetyka i Witalność, FIT Przepisy, Stany Chorobowe oraz Rozmaitości.

Język bloga jest prosty, wszystkie posty można przeczytać w ciągu jednego wieczora, a przy okazji dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Warte uwagi są teksty, w których Autor rozwiewa często powtarzane mity dotyczące posiłków, np. niejedzenia kolacji po godzinie osiemnastej. Panie na pewno zainteresuje post „Jak schudnąć, nie tracąc biustu”, a osoby rozpoczynające swoją przygodę z aktywnością fizyczną post dotyczący posiłku przedtreningowego.

Na facebook’owej wersji Aktywnej Dietetyki zgromadziło się nieco ponad tysiąc fanów, a niedawno powstał kanał na YouTube, gdzie Autor porusza między innymi temat popularnej kilka lat temu kampanii „Pij mleko, będziesz wielki”. Oprócz tego, w zakładce Zobacz Ofertę proponuje ułożenie indywidualnej diety, planu treningowego oraz treningi personalne na terenie Wrocławia.

Pure Jatomi Fitness

Pure Jatomi Fitness to znana sieć siłowni i klubów fitness. Na blogu znajdziemy posty dotyczące zdrowego odżywiania, diety oraz aktywności fizycznej. Podobnie jak w przypadku poprzednich blogów, każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. Blog jest podzielony na kilka kategorii: Fitness (podzielonej na trzy podkategorie: All Fitness, Mity Fitnessu i 10 Rad Fitnessowych Jatomi), Przepisy Jatomi, Zdrowie, JatomiFitness.pl, Jednodniowa wejściówka i Pytania. Ponadto na bokach strony znajdują się zakładki ułatwiające poruszanie się po niej – Odżywianie, Porady, Twoje BMI, Najnowsze Posty, Nasz Fanpage, Pytania i Odpowiedzi, Mity Fitnessu i Popularne.

Posty pojawiają się kilka razy w miesiącu i pod niemal każdym znajduje się kilka – kilkanaście komentarzy. Język bloga jest prosty i bezpośredni, a dzięki podtytułom w postach czyta się go łatwo i przyjemnie. Jako że Pure Jatomi Fitness to przede wszystkim klub fitness na stronie znajdziemy odnośnik do strony głównej klubu. Istnieje także możliwość uzyskania jednodniowej, bezpłatnej wejściówki do klubu. Najpopularniejszy post na blogu to „20 przekąsek, których lepiej unikać podczas odchudzania”. Rozwiewa on wątpliwości co do smakołyków, które z pozoru mogą wydawać się lekkie i sprzyjające odchudzaniu jak na przykład wafle ryżowe czy dietetyczne napoje.

Jeśli chodzi o zadowolonych klientów, to 96 tysięcy like’ów na facebook’u mówi samo za siebie – wśród polskich klubów fitness nie udało mi się znaleźć klubu, który cieszyłby się większa popularnością niż Pure.

Naturalny blog PAT&RUB

PAT&RUB to nie tylko blog, ale także sklep z naturalnymi kosmetykami. Jego oferta jest w dużej mierze skierowana jest do kobiet, ale i mężczyźni znajdą w nim coś dla siebie. Przede wszystkim strona poświęcona jest temu jak żyć zdrowo – nie tylko jedzeniu, sportowi, ale też kosmetykom. Oprócz tego znajdują się tu tematy, które zainteresują przyszłe mamy.

 

Szata graficzna bloga jest przyjemna dla oka – całość dobrze się ze sobą komponuje, jest uporządkowana. Blog podzielony jest na siedem kategorii: Kosmetyki naturalne, W dobrej formie, Żyj naturalnie, Czas wolny, Kronika, Akcje oraz Miejsca.

Posty, podobnie jak w przypadku pozostałych blogów, pojawiają się kilka razy w miesiącu. Pod postami nierzadko znajdują się komentarze dotyczące poruszanego tematu. Dla urozmaicenia każdy post jest opatrzony pasującym do opisywanego temat zdjęciem.  Teksty czyta się dobrze, widać że jego autorki mają lekkie pióro oraz że znają się na tematach, które poruszają. Najbardziej spodobała mi się zakładka „Żyj naturalnie”, która jest pełna przepisów na dania, które ma się ochotę ugotować chwilę po przeczytaniu przepisu. Warto też zapoznać się z postami dotyczącymi naturalnych kosmetyków, bo choć droższe, dają nam pewność, że przez skórę nie dostarczamy naszemu organizmowi szkodliwych substancji. Jak każdego, kto ma problem ze zniszczonymi włosami zainteresowały mnie posty dotyczące pielęgnacji włosów i aż mi się włos zjeżył na głowie, gdy przeczytałam, że korzystanie z drogeryjnych szamponów w zasadzie równa się myciu włosów proszkiem do prania…

Na zespół PAT&RUB składa się osiem redaktorek. Marta Ziubińska pełni funkcję redaktorki naczelnej bloga i PR-owca, Magda Hajduk jest właścicielem i prezesem firmy Aromeda, producenta naturalnych kosmetyków PAT&RUB i NATURATIV, Renata Piotrowska piastuje stanowisko Product Manager PAT&RUB, a Edyta Kaczmarska pełni funkcję Social Media Manager. Kolejne członkinie zespołu PAT&RUB to Karina Rudzka, dzięki której poznamy tajniki zielarstwa, Agata Żyto, która na blogu zasypuje czytelników kulinarnymi inspiracjami i Monika Bochyńska. Co więcej, jedna z redaktorek bloga jest "pozyskana" z zewnątrz. Jest nią Dominika Chirek - z zawodu pani prawnik, a hobbystycznie autorka wpisów o ekologicznych kosmetykach i zdrowej żywności.

Na facebook’owej wersji strony zgromadziło się 39 tysięcy osób zainspirowanych stylem życia proponowanym przez PAT&RUB, a na YouTube już kilkaset osób subskrybuje ich kanał. Dodatkowo, prosto z bloga można przejść do sklepu z kosmetykami, w którym spokojnie można spędzić całe popołudnie przeglądając bogatą ofertę, którą oferuje sklep.

                Resibo

Resibo to strona, która zainteresuje każdego, kto propaguje zdrowy i zrównoważony styl życia. Łączą się tu odżywianie, ekomyślenie i kosmetyka. To miejsce dla osób, które dbają o siebie w sposób świadomy poprzez codzienną pielęgnację, zdrowe odżywianie czy ekologię. Poza artykułami Resibo przedstawia nam też ofertę swoich kosmetyków.

Już na początku blog Resibo zaskakuje wyglądem i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jest przejrzysty i ładny – aż chce się na nim „siedzieć”. Po wejściu na stronę, pierwsze co rzuca się w oczy to zdjęcia. Dalej mamy przywitanie i krótki opis tematyki, z którą będziemy mieli do czynienia. Blog podzielony jest na kilka kategorii ułatwiających poruszanie się po nim: „Sklep Resibo”, „Dobrusia – o odżywianiu”, „Anita – o ekologii”, „Magda – o pielęgnacji”, „Ewelina – o Resibo”, „Kontakt”, „Najnowsze wpisy” i „Popularne”.

Każda z Autorek zajmuje się najbliższym jej zainteresowaniom tematem. Ewelina Kwit-Betlej jest założycielką marki, którą stworzyła w odpowiedzi na swoje własne potrzeby. Magdalena Matyga-Kruk która z pasji do pielęgnacji skóry uczyniła pracę. Anita Odachowska, jako ekspert do spraw ekologii udowadnia, że każdy takim ekspertem może zostać. Dobrosława Biela pisząc o odżywianiu, chce podzielić się swoim doświadczeniem w zmianie nawyków żywieniowych.

Bloga czyta się świetnie, w moim przypadku lekkie pióro Dobrusi, Anity i Magdy sprawiło, że czytałam do momentu, w którym uświadomiłam sobie, jak późna jest godzina i jak niewiele czasu zostało do pierwszego dzwonka budzika. Częstotliwość pojawiania się postów jest różna – niekiedy jest ich więcej, niekiedy mniej, ale wszystkie tak samo warte przeczytania. Tak samo wygląda sprawa z komentarzami, których Autorki nie pozostawiają samych sobie, ale odpowiadają na nie.


Redaktorki bloga Resibo

Najpopularniejszy post na Resibo jest autorstwa jego założycielki – Eweliny, w którym pisze o faktach i mitach pracy „na swoim”. Post, z którym moim zdaniem warto się zapoznać dotyczy pielęgnacji twarzy… olejkiem. W pierwszej chwili byłam zdziwiona, no bo jak to tak? Olej tłusty, to przy przetłuszczającej się cerze będzie jeszcze gorzej. Jednak nie pisałabym o tym, gdyby Ewelina nie rozwiała moich wątpliwości.

O tym, że kosmetyka naturalna zdobywa coraz więcej zwolenników świadczy liczba like’ów na facebook’owym profilu Resibo – grubo ponad dwa tysiące w stosunkowo krótkim czasie istnienia fanpage’a. W ofercie sklepu Resibo mamy do wyboru produkty niewiele droższe od tych drogeryjnych, a w jakości kosmetyków premium (o czym świadczą opinie pod każdym z nich), na które większość z nas pozwolić sobie nie może.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (2)

WikiRose powiedział/a:

Można się dopisać ? ;) http://www.WikiRose.pl 10k na FB , tematyka to zdrowie z natury :)

Marcin powiedział/a:

A dietmap.pl? Sporo like-ów mają też na FB (30k). Głowna tematyka to odchudzanie i zdrowe odżywianie.

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc