w poradnik

Blogi NGO

Nowa edycja Konkursu – nowe zmiany. Dziś pokazujemy, że nie tylko duże korporacje i prywatne firmy ukazują światu swoją pracę i działania. Temat blogowania jest również znany i w trzecim sektorze. Dlatego postanowiliśmy stworzyć nową kategorię w naszym KATALOGU BLOGÓW FIRMOWYCH – blogi NGO. Postanowiliśmy także sprawdzić, o czym piszą pozarządowe organizacje?

Blog trzeciego sektora (www.blog.cris.org.pl)

Na początek przyglądamy się rybnickiemu CRIS-owi, a więc Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, który prężnie działa na śląskiej ziemi organizując liczne akcje społeczne, koncerty i szkolenia.  Na jakie tematy bloguje?

Otóż jak sama jego nazwa wskazuje, to blog pozarządowy, skupiający się na tematyce trzeciego sektora. Wpisy dotyczą głównie inicjatyw społecznych, zachęcających obywateli do działań charytatywnych oraz udziału w licznych szkoleniach.

Blog ten jest pozbawiony zakładek i podziału na kategorie. Ukierunkowany jest na sam temat zaprezentowany w formie luźnych wpisów, gdzie czytelnik skupia się na tekście, a nie na strukturze bloga. Jedyną rzeczą, która może przyciągać uwagę, jest duże logo CRIS-u przekierowujące na stronę www oraz facebook’owy link i grono uśmiechniętych twarzy użytkowników portalu.

Pomimo że like’ów CRIS ma dość dużo jak na NGO, bo ponad 1750, i wpisy blogowe pojawiają się na profilu organizacji, to komentarzy do poszczególnych artykułów brak. CRIS-owi jednak to nie przeszkadza i regularnie (czyt. 2-3 razy/miesiąc) wrzuca ciekawostki branżowe na swojego bloga.
Zdecydowanie autorzy nie gustują w "pustym" tekście. Każdy wpis zawiera zdjęcie bądź wideo odnoszące się do tematu artykułu. Wszystko pisane jest bezosobowo, co wpływa na informacyjny charakter bloga.

Blog CRIS-u to tylko dodatek do strony internetowej organizacji, gdzie tematem przewodnim jest zdecydowanie aktywność społeczna. Jej struktura jest tak naprawdę przeciwieństwem struktury bloga. Liczne zakładki i mnóstwo informacji.

Blog kaukaski (www.ariari.org/pl/blog)

Drugim blogiem, który zwrócił moją uwagę jest blog Fundacji Ari Ari, której celem, jak czytamy na jej stronie, jest „służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.” Jej działania skupiają się na kulturze kaukaskiej, jej historii i współczesności.

Blog Fundacji ma funkcję głównie informującą. Wpisy są rodzajem zaproszenia do udziału w licznych konferencjach, szkoleniach czy seminariach. Wszystko to jednak skupia się wokół tematu Ormian, Tatarów i Kaukazu. 

Od strony technicznej, blog stanowi część strony internetowej Fundacji. Obok „Aktualności”, „Projektów” i „Fundacji Ari Ari”, jest jedną z głównych zakładek. Całe www poświęcone jest animacji procesów kulturowych i rozwijaniu społeczeństwa obywatelskiego. Informująca o najnowszych wydarzeniach z tej dziedziny oraz projektach realizowanych przez organizację.

Sam blog pisany jest w języku polskim. Aczkolwiek strona www prowadzona jest również w języku angielskim oraz rosyjskim.

Fundacja również prężnie działa w Social Media. Podczas gdy blog to forma reklamy szkoleń i seminariów, to posty na FB stanowią codzienną dawkę fotorelacji z projektów oraz ciekawostek ze świata kaukaskiego. NGO ma prawie 800 followers’ów, co jak na tak dość nietypowy temat przewodni organizacji, jest dobrym wynikiem.

Temat nietypowy, a blog pełni tylko rolę informatora bieżących wydarzeń. Może warto byłoby szerzej przedstawić tę tematykę?

Blog pracowników humanitarnych (blog.pah.org.pl)

 

Czas teraz na PAH, czyli Polską Akcję Humanitarną, która niesie swą pomoc dla społeczności lokalnej regionów dotkniętych wojną czy kataklizmem, takich jak Somalia, Filipiny, Syria czy Sudan. Głównym celem organizacji jest udzielanie pomocy humanitarnej oraz prowadzenie edukacji społeczeństwa.

Blog PAH-u jest dość nietypowym blogiem. Otóż jest on pisany przez pracowników organizacji, którzy, jak piszą, często spotykają się z niezrozumieniem ich zawodu, kojarzonego raczej z wolontariatem bądź też niezwykłą przygodą, a niżeli ciężką pracą. Sami siebie nazywają „pracownikami humanitarnymi” i w swym blogu skupiają się raczej na własnych doświadczeniach oraz zmaganiach życia codziennego, czasami kończącymi się porażką, a nie na ciekawych przygodach wyjazdowych.
Dlatego też wszystkie wpisy są w formie pierwszoosobowej, co wpływa na ich unikalność oraz buduje napięcie. Blog staje się rodzajem osobistego pamiętnika.

Blog to osobna strona internetowa, wyglądem przypominający typowy wordpress’owski blog. Podzielony jest na zakładki. Dlatego też oprócz treści, można przeczytać także i o samych autorach. Ciekawostką może być dwujęzyczna treść części stałych, a więc zakładki „Blog” oraz „Autorzy”.

Podczas gdy blog prezentuje zmagania i trudy w zawodzie „pracownika humanitarnego”, sama strona www PAH-u stanowi formę bardziej informacyjną, skupiając się na samej organizacji, jej działaniach i wolontariacie.

Profil na FB i prawie 56 500 like’ów mówi samo za siebie. Ponadto wiele komentarzy pod każdym postem oraz udostępnień ukazuje wielki zasięg organizacji. Warto tutaj zwrócić uwagę na formę komunikacji między porozsiewanymi po różnych zakątkach świata pracownikami i wolontariuszami organizacji PAH, a czytelnikami. Wszystko to odbywa się w formie czatu na facebook’u, który spotyka się z wieloma odpowiedziami.

Blog wspólnoty (blog.fpr.pl)

Kolejnym ciekawym przykładem bloga jest blog „Przystań” Fundacji Pomoc Rodzinie, prowadzony przez osoby pochodzące z różnych części Polski, wykonujące różne zawody, ale mające wspólną cząstkę - przynależność do jednej Wspólnoty religijnej.

Blog jest zbiorem przemyśleń autorów, ich refleksjami nad życiem i duchowością. Ze względu na różnorodność pochodzenia autorów, również i tematy wpisów są urozmaicone.  Jak piszą sami autorzy, blog „służy relacji z Bogiem, (…), z mężem/żoną, bo tak łatwo ją zepchnąć na margines dnia powszedniego, gdy obowiązki, praca i dzieci domagają się swojej porcji czasu.”

Nie ma przydziału na kategorie, a wpisy stanowią luźne myśli każdego piszącego. Tematy dotyczą głównie rodziny, płci oraz powołania człowieka.

Artykuły często zawierają wprowadzenie w formie cytatu biblijnego, pozbawione są dekoracji w formie zdjęć, a skupione na krótkiej treści.

Zdecydowanie warta uwagi jest również wielojęzyczność bloga. Różnorodność autorów przekłada się na wielobarwność artykułów. Blog „Przystań” pisany jest w języku polskim, niemieckim, angielskim oraz hiszpańskim. 

Nie ma w tym przypadku wydzielonej osobnej strony internetowej opisującej projekt. Blog sam w sobie pełni funkcję informacyjną oraz refleksyjną. Wszystko, tak jak w przypadku PAH-u, stworzone jest w typowej formie Wordpress’owej.

Blog promowany jest również na fan page’u. Każdego dnia udostępniane są artykuły z różnych blogów i w różnych językach, jednak skupionych na jednej tematyce – relacji.

Podsumowanie

Nie ma jednej reguły, którą kierują się organizacje trzeciego sektora:

  • Blogi niekoniecznie muszą stanowić oddzielną część strony internetowej.
  • Tematyka jest jak najbardziej zróżnicowana, pomimo że tak naprawdę organizacje pozarządowe skupiają się wokół jednego, głównego tematu, jakim jest szeroko pojęta pomoc.
  • Na pewno cechą łączącą wszystkie przedstawione dzisiaj blogi jest liczba ich autorów, są to blogi wielu autorów.
  • Blogi pisane są przez organizacje działające na dużą skalę – światową, jak i te małe, pracujące dla lokalnej społeczności.
  • Warta uwagi jest wielojęzyczność postów, co wpływa zdecydowanie na międzynarodowy charakter działań NGOs.
  • Blogi stanowią świetną formę komunikacji dla trzeciego sektora, która pozwala na zaprezentowanie swojej pracy oraz stanowi bodziec pobudzający resztę społeczeństwa do aktywnego działania.

Jeśli znacie jakieś ciekawe blogi NGO, zgłaszajcie je do naszego katalogu. Warto dzielić się dobrymi przykładami.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc