No to się trochę pozmienia. Uznałem, że trzecia "okrągła" rocznica konkursu to dobra okazja do zmian. Właściwie jakoś czułem to już wcześniej podskórnie. Pewnie właśnie dlatego nie mogłem się zabrać za konkurs i dalszy rozwój bloga. To chyba jedna z najcenniejszych nauk blogowania - nie robić nic na siłę i wbrew sobie.
Co się zmieni? Przede wszystkim: sposób oceny blogów. Ale zaczynając od początku:
Od kilku już lat zajmuję się tak zwaną działalnością dydaktyczną (WSE im. ks. J. Tischnera w Krakowie: tu głównie studia podyplomowe na kierunkach marketing internetowy oraz wykłady nt społeczności na public relations podyplomowym, Uniwersytet Wrocławski: Instytut Dziennikarstwa - tu głównie zajęcia z public relations i social media oraz nowych mediów i nowego procesu mediowego dla przyszłych dziennikarzy/PRowców. Co ważne te zajęcia mają charakter warsztatowy, a od tego roku dojdzie jeszcze Collegium Civitas w Warszawie). Do tego seminaria, konferencje, szkolenia i cała robota trenerska (a spać przecież trzeba ;D)
Z początkiem października rozpoczynam zajęcia z 5 grupami studentów piątego roku dziennikarstwa (dzienne i zaoczne). Przedmiot jaki tym razem przypadł mi w udziale (ciekawe czemu? ;>) to "Blog jako instrument PR". W sumie pięć grup to grubo ponad 100 osób. Biorąc pod uwagę zarówno profil studentów, kierunku jak i sam przedmiot stwierdziłem, że to bardzo dobra okazja aby zrobić coś nowego na "Blogach firmowych" (zmartwychwstanie?). Dlatego w tym roku oceny blogów w konkursie dokonają studenci 5 roku dziennikarstwa a nie garstka ekspertów (swoją drogą unikniemy też potencjalnego konfliktu interesów, bo przeciez dotychczasowi ekspercie zawsze tak czy inaczej "siedzieli" w branży i często chcąc nie chcąc mieli kontakty z blogującymi firmami).
Myślę, że taka masowa ocena będzie bardziej obiektywna i mniej skażona myśleniem "eksperckim". Same kryteria oceny nie ulegną zmianie, zatem zapewniona zostanie "porównywalność wyników wstecz".
Same oceny to jednak nie wszystko. W ramach tego półrocznego projektu powstaną również recenzje (w formie wpisów) blogów zarówno konkursowych jak i tych z katalogu polskich blogów firmowych (chętni do recenzji mogą się już zgłaszać pod tym wpisem). Mam nadzieję że zarówno recenzje jak i wywiady z twórcami blogów pozwolą na stworzenie treści ciekawych dla wszystkich jak i wyzwolą interesującą dyskusję.
Zamierzam również powtórzyć druga falę badania blogosfery firmowej i wraz z całym materiałem (recenzje, wywiady, badania, wyniki 3 edycji konkursów) i wydać to wszystko w formie e-booka o blogach firmowych (yeah!!!).
Tak więc przed nami wiele pracy, ale pewnie i wiele ciekawych tematów do dyskusji. Być może po drodze urodzą się nowe pomysły (zarówno ze strony studentów jak i osób, które tego bloga czytają, może też na koniec dnia coś i mnie wpadnie do głowy ;E).
Oznacza to również zmianę terminów. Zgłoszenia do konkursu zostają przedłużone do końca listopada, a ogłoszenie wyników nastąpi do połowy grudnia. Dodatkowy czas potrzeby jest między innymi na wypromowanie 3 edycji konkursu (czym również zajmą się studenci) oraz (po ogłoszeniu wyników) promocją blogowania firmowego jako takiego (fajnie, co? nieśmiało myślę o jakimś seminarium na zakończenie [być może z wręczeniem nagród]).
No i last but not least - tego typu projekt - włączenia studentów w tworzenie realnej wartości jest dosyć unikalny w polskim systemie kształcenia (imho). Może dzięki temu da się wyrwać ludzi z siedzenia w salach wykładowych do realnego świata i nadać większy sens słowu "studiować".
Jeśli chodzi o kategorie, to w edycji 2010 będa następujące:
-
Blog młody (3-6 miesięcy)
-
Blog dojrzały (6-12 miesięcy)
-
Blog profesjonalny (powyżej 1 roku)
- Blog instytucji (istniejący minimum od 3 miesięcy)
Nowe kategorie (eksperymentalnie):
- Mikroblog firmowy/instytucji (istniejący minimum od 3 miesięcy)
-
Wiki firmowe (istniejący minimum od 3 miesięcy)
-
Niestandardowe wykorzystanie bloga (videoblogi, mobile, fotoblogi, blog eventowy, blog kryzysowy, inne które nie przychodzą mi do teraz głowy)
W najbliższych tygodniach postaram się opublikować regulamin (który w swojej istocie nie powinien odbiegać zasadniczo od ubiegłorocznego). Stopniowo będę zamieszczał również informację o partonach i aktualizował listę zgłoszeń.
Aktualna lista zgłoszonych blogów (aktualizacja zgłoszeń 25 listopada 2010):
- http://blog.gunfire.pl/
-
http://opcom.pl/blog/
-
http://blog.tradoro.pl/
-
http://measuretheweb.com/
-
http://blog.iszafy.pl/
-
http://nartyserwis.pl/
-
http://blogkompasartstudio.pl/
-
http://blog.accadia.pl/
-
http://insidelab.pl/blog
-
http://infovidematrix.pl/inspiracje/
-
http://blog.e-lady.pl/
-
http://mozeinaczej.pl
-
http://eprzeloty.blox.pl/
-
http://blog.adtaily.pl/
-
http://blog.silverten.pl/
-
http://blog.fitplay.pl/
-
http://arboblog.pl/
-
http://perfumy.edu.pl/
-
http://blog.netia.pl/
-
http://civic-kursy.pl/blog/
-
http://biuro-nawrocen.com/
-
http://krainaziół.pl/
-
http://bagbymeg.pl/blog/
-
http://imagineblog.pl/
-
http://www.zero925.blox.pl/
- http://blog.perfectmoments.pl/
-
http://www.robonet.pl/
-
http://blogfirmowy.mp-lab.pl/
-
http://blogproduktowy.mp-lab.pl/
-
http://www.clienting.blox.pl/
-
http://www.cfstudio.info/
-
http://blog.filmaster.pl/
-
http://blog.agarts.pl/
-
http://www.szkolenia.miasta.pl/blog
-
http://www.e-shuster.pl/blog
-
http://rupieciarnia.com.pl/blog/
-
http://webshake.tv/blog/
-
http://www.marta-online.pl/
-
http://www.piwopedia.pl/
-
http://blog.patandrub.pl/
-
http://blog.mmo.pl/
-
http://blog.fitbay.pl/
-
http://blog.supremumseo.pl/
-
http://www.blog.bzwbk.pl/
-
http://www.klub.dilmah.pl/blog/
-
http://pmpa.pl/
Blogi tradycyjnie już należy zgłaszać w komentarzach do tego wpisu. Przydatne linki (np. do poprzednich edycji) znajdują się w prawej kolumnie blogu).
Howgh!
A co z fan page'ami na Facebooku? Oczywiście firmowymi. Już zapisujemy na to do list na przyszły rok?:)