w poradnik, badania

Wordpress Dominator, czyli gdzie pisane są blogi firmowe w Polsce?

Czyli tak zwany efekt uboczny konkursu na najlepszy polski blog firmowy roku. Podczas gdy jury pracowicie ocenia blogi postanowiłem przytoczyć kilka spostrzeżeń dotyczących tego kto, gdzie, w jaki sposób i dlaczego pisze blogi o pracy w naszym kraju.

 

Choć próba nie jest wielka, bo na liście zakwalifikowanych blogów jest nieco ponad 40, to i tak moim zdaniem to pierwsza tak przekrojowa analiza blogowania korporacyjnego w Polsce. Co więcej, można mieć pewność że te 40 blogów (w katalogu łącznie jest ponad 70) to rzeczywiście aktywne witryny.

Kluczowe wnioski:

  • najchętniej za blogowanie firmowe biorą się przedstawiciele branży marketingu, reklamy i public relations - te blogi stanowią niemal połowę biorących udział w konkursie (47%)

  • blogowanie jest również popularne wśród sklepów, zarówno tych internetowych jak i posiadających tradycyjne placówki połączone ze sprzedażą online (20%)
  • co ciekawe blogują także firmy doradcze i oferujące usługi dla biznesu, np. szkolenia (12%), co ciekawe relatywnie mało blogów dotyczy branży telekomunikacyjnej i IT (12%)

 

  • ciekawie przedstawia się techniczna strona prowadzenia blogów, najchętniej wybiaraną platformą przez blogerów firmowych jest wordpress (aż 54%)
  • na kolejnych miejscach znajduje się własne, lub zakupione rozwiązanie technologiczne dedykowane do prowadzenia bloga, a nie będące powszechnie dostępna platformą (22%)
  • polskie platformy takie jak blox czy blog.onet.pl stanowią niewielki ułamek platform na jakich prowadzone są blogi (łącznie zaledwie 6%)

 

  • 42% blogów firmowych jest prowadzona dłużej niż rok, a kolejne 29% od 6 miesięcy do jednego roku
  • na blogach pojawiają wykorzystywane są wszelkie nowe rozwiązania internetowe: wideo, grafiki, RSS, newslettery, komentarze czy blogroll, co niejednokrotnie wyprzedza zastosowania tych narzędzi na stronach korporacyjnych
  • blogi prowadzą firmy różnej wielkości, od banków (mBank) po jednoosobowe firmy
  • blogi firmowe nie są domeną jednego rodzaju firm, choć widać przechylenie w stronę podmiotów zajmujących się marketingiem, mimo wszystko wśród blogujących podmiotów można znaleźć sklepy zoologiczne, szkoły języka angielskiego, firmy budowlane, banki, firmy odzieżowe, informatyczne, czy consultingowe.
Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (4)

Maciej Makuszewski powiedział/a:

Z tymi PRowcami to jest dziwna sprawa. Bo ci pracujący w agencjach i w zdecydowanej większości korporacji (mBank i Play wyglądają na białe kruki - aczkolwiek to są blogi głównie o tematach produktowych) nie piszą blogów. Nie mówię nawet o blogach firmowych, bo wiadomo że do prowadzenia czegoś takiego trzeba mieć zgodę wszystkich świętych. Mówię o blogach eksperckich. Nie ma w Polsce bloga eksperckiego o PR. Stąd moje ogromne zdziwienie, że mimo wszystko dosyć sporo blogów firmowych jest prowadzonych przez PRowców. A może mi się tylko wydaje, że sporo, bo są w jednym worku z marketerami:) Można by jeszcze odnieść wrażenie, że branża PR ma pojęcie o blogach... :)

Mediafun powiedział/a:

w temacie "blog ekspercki o PR" rzuciłbym adresem http://annamiotk.pl/

Maciej Makuszewski powiedział/a:

@Mediafun Dzięki. właśnie wpada do blogrolla:)

czytelnik powiedział/a:

Polecam uwadze ciekawy blog firmy produkujące pasze pod adresem: http://fullwipasz.blogspot.com/

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc