w poradnik

Czym różni się strona korporacyjna od bloga firmowego?

Czy każda firma musi posiadać stronę korporacyjną? Małe podmioty, równie dobrze mogą poradzić sobie wyłącznie z blogiem firmowym. Blog może być także wykorzystywany przez większe organizacje do wybranych projektów. Poniżej porównanie możliwości stron i blogów firmowych.

Być może przyda się, do rozważań nad tym, czy tworzyć kolejną sekcję w ramach strony korporacyjnej czy może wydzielić ją do bloga? Może być to dobra forma testowania blogów w firmie.

Strona korporacyjna

Blog firmowy

Pisana oficjalnym korporacyjnym językiem. Co sprawia, że treści zawarte w serwisie mają bezduszny, techniczny charakter. Często związane jest to z koniecznością przestrzegania określonych wymogów prawnych (np. stosowania terminów z ustaw, etc.). Strona firmowa jest bardziej zbliżona językowo do oficjalnej broszury firmowej.

Zalety: Możliwość precyzyjnego wyrażenia zagadnień z prawnego punktu widzenia.

Wady: Treści są mało czytelne dla niezorientowanych w temacie osób.

Napisany łatwym, przystępnym językiem. Pozwala to na lepsze zrozumienie intencji autora i jest bardziej naturalne dla czytelnika. Dzięki temu buduje się więź pomiędzy użytkownikiem a autorem, a firma zyskuje „ludzkie oblicze”. Blog jest zbliżony bardziej do języka potocznego, rozmowy niż tekstu pisanego.

Zalety: Zrozumiała komunikacja budująca zrozumienie i zaufanie.

Wady: Zbyt swobody język może zostać odebrany jako brak kompetencji lub profesjonalizmu.

Serwis korporacyjny jest złożony. Duży serwis korporacyjny jest zbudowany w oparciu o bazy danych, wykorzystuje zazwyczaj różne aplikacje i wymaga wsparcia ze strony działu IT lub zewnętrznego wykonawcy. Wymaga także uzgadniania jego struktury, treści i pozostałej zawartości z innymi działami w firmie.

Zalety: Strona firmowa jest rozwiązaniem autorskim „szytym na miarę”. Nie bez znaczenia jest także kwestia bezpieczeństwa dostępu i danych.

Wady: Strona korporacyjna jest droga w utrzymaniu – angażuje zasoby ludzkie i finansowa. Każda nawet mała zmiana jest realizowana dużo dłużej niż na blogu.

Publikacja bloga jest łatwa. Nie wymaga żadnych technicznych umiejętności od redaktora. Odbywa się za pomocą prostego mechanizmu. Blog nie wymaga także rozbudowanych zasobów informatycznych – serwerów, wsparcia informatyków, baz danych. Wiele funkcji bloga można zrealizować dzięki darmowym widget’om.

Zalety: Blog nie wymaga szkoleń i innych umiejętności niż zapał i umiejętność komunikowania się z innymi ludźmi. Jest dostępny dla wszystkich pracowników firmy.

Wady: Nie wszystkie zaawansowane funkcje jakie realizuje witryna firmowa można wdrożyć na blogu.

Struktura zorientowana na podziale merytorycznym. Serwisy korporacyjne zwykle są złożone, co czasami sprawia problem z rozwiązaniem systemu nawigacji. Ponadto trudni jest się zorientować, które strony w serwisie zostały ostatnio utworzone. Aby sprawnie korzystać z serwisu formowego trzeb znać jego strukturę.

Zalety: Rozwiązanie korzystne dla rozbudowanych treściowo serwisów.

Wady: Trudno zorientować się w tym co zostało ostatnio dodane na stronie.

Struktura zorientowana na najnowsze informacje. Na blogu wszystkie najnowsze informacje pojawiają się na początku strony. Struktura bloga jest prosta i zawsze szybko i w łaty sposób pozwala zorientować się co zostało dodane lub zmienione ostatnio na stronie.

Zalety: Blog powale na bieżąco śledzić wydarzenia i zamieszczane informacje. Jest łatwy w korzystaniu.

Wady: Blog powinien być skoncentrowany na jednym temacie. Nie sprzyja to tworzeniu rozbudowanych stron.

Rzadko aktualizowana. W porównaniu do bloga strona firmowa jest aktualizowana znacznie rzadziej. Charakter serwisu korporacyjnego nie wymaga, np. codziennej aktualizacji opisów produktów.

Zalety: Mniejsza niż na blogu regularność tworzenia nowych treści. Możliwość kumulowania zmian, większa efektywność czasowa.

Wady: Szeroki zakres tematyczny oraz relatywnie rzadka aktualizacja nie premiuje stron korporacyjnych w wyszukiwarkach.

Często aktualizowany. Blog jest aktualizowany kilka razy w tygodniu. Wynika to z jego charakteru oraz łatwości w znajdowaniu tematów do pisania. Częstej aktualizacji sprzyja także forma czy długość wpisów.

Zalety: Dzięki częstej aktualizacji i skoncentrowaniu się na jednym, wąskim temacie blogi uzyskują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Wady: Konieczność częstej aktualizacji, „przywiązanie do bloga”.

Droższe rozwiązanie. W stworzenie serwisu korporacyjnego trzeba niejednokrotnie zainwestować spore środki finansowe. Strona firmowa wymaga także opieki serwisowej i aktualizacyjnej, co także kosztuje.

Zalety: Rozwiązanie „uszyte na miarę”. Pełna kontrola nad kształtem i funkcjami serwisu.

Wady: Wysokie koszty, większe ryzyko nieudanego projektu.

Tańsze rozwiązanie. Blogi z założenia są bezpłatne. Ewentualne koszty jakie można ponieść to np. zlecenie projektu graficznego. Utrzymanie bloga nic nie kosztuje.

Zalety: Elastyczne i tanie rozwiązanie. Niski koszt „eksperymentowania”.

Wady: Konieczność poruszania się w ramach funkcjonalności platformy blogowej.

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc