w poradnik

Blog firmowy a pozycjonowanie

Coraz więcej osób ocenia bloga firmowego jako świetną „odżywkę” do pozycjonowania sklepu internetowego czy strony z podstawowymi informacjami. O takich działaniach zaczynają myśleć przedsiębiorcy, a do ich realizacji niejednokrotnie angażuje się nawet agencje zajmujące się pozycjonowaniem. Niezależnie od tego, kto wpadł na pomysł – warto.

Blog firmowy w katalogu strony – pokaż Google’owi,
że dbasz o stronę

Jednym z proponowanych i rekomendowanych przeze mnie rozwiązań, jest stworzenie bloga firmowego w katalogu strony. Przykład:

Masz sklep, którego adres to: lubiebiegac.pl z akcesoriami i sprzętem dla biegaczy – butami, odzieżą, akcesoriami. Stwórz bloga w katalogu sklepu, aby można było go odnaleźć pod adresem lubiebiegac.pl/blog.

  • Dlaczego?

Im więcej wartościowych treści pojawi się na blogu, tym lepiej – zwiększysz tym samym liczbę wartościowych zaindeksowanych podstron w obrębie domeny.  Google lubi, kiedy treść na stronie jest aktualizowana – to dla robotów sygnał, że właściciel cały czas pracuje nad jej ulepszeniem.

Blog w katalogu będzie częścią strony. Blog w subdomenie, np. blog.lubiebiegac.pl, będzie traktowany jako osobna strona.

  • Zwiększasz ruch na stronie

Jeśli prowadzisz wspomniany w powyższym przykładzie sklep z akcesoriami dla biegaczy, to masz duże pole do popisu jeśli chodzi o treści, które możesz publikować na blogu. Postaraj się odpowiedzieć na pytania zupełnie początkujących, np. jak wybrać buty do biegania. Odpowiednio skonstruowany tytuł i zoptymalizowana treść mogą przynieść ruch z tzw. długiego ogona (ang. long tail), czyli złożonych, konkretniejszych zapytań, które użytkownik wpisuje do wyszukiwarki. W tym przypadku mógłby wpisać: „jakie buty do biegania dla początkujących”, „jak wybrać buty do biegania”, „buty biegowe na początek”. Frazy tego typu wpisywane są rzadziej, niż ogólne, ale mają wyższą konwersję.

Jeśli klient trafi na Twój blog, to jest już właściwie na Twoim podwórku – wykorzystaj to i namów go zapełnienia koszyka zakupowego.

Odpowiednio skonstruowany tytuł i zoptymalizowana treść mogą przynieść ruch.

Zobacz poniżej, co za sobą niosą wpisywane w wyszukiwarkę frazy dotyczące butów:


źródło: google.pl

  • Blog na siebie pracuje - ciągle

Brzmi dziwnie? Niekoniecznie. Raz napisany artykuł może ściągać ruch miesiącami. W przypadku sklepu z akcesoriami dla biegaczy, ruch ten będzie większy w sezonie, ale już o tym, „jak wymienić gniazdko” (mowa o tym gniazdku, do którego podłączasz codziennie swój telefon ;)), potencjalny klient będzie chciał czytać wtedy, kiedy będzie chciał zrobić remont. A przecież zawsze jest dobry czas na remont.

źródło: google.pl

Zwiększanie site’u czy ruchu na stronie, to nie jedyne zalety posiadania bloga firmowego. Jednak z perspektywy pozycjonowania są bardzo ważne. Pamiętaj jednak o regularności – tak, jak przyzwyczajasz do niej użytkowników, tak przyzwyczajasz wyszukiwarkę. 

 Raz napisany artykuł może ściągać ruch miesiącami

Chcesz być na topie? Publikuj często, w taki sposób, aby Twoimi treściami dzielili się inni.

 -

Justyna Zienkiewicz - od 2 lat prowadzi wyłącznie swoją firmę. Współtworzy agencję marketingu internetowego Clue Group, gdzie zajmuje się pozycjonowaniem stron dużych, dobrze znanych marek, jak i firm z sektora MŚP. Prowadzi również bloga 8razy5.pl na temat pracy jako freelancerka, biznesu, sposobach jego promocji, w tym również w Google. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc