w poradnik

Daj się poznać swoim klientom!

Muszę przyznać, że w swoich działaniach internetowych, kieruję się w dużej mierze intuicją. Gdy zostałam poproszona o podzielenie się doświadczeniami związanymi z prowadzeniem blogów firmowych, to tak naprawdę nie wiedziałam, co i jak mam napisać. Ja po prostu staram się, zarówno w życiu prywatnym, zawodowym i internetowym, robić jak najwięcej rzeczy, które naprawdę lubię i lubię się tym dzielić z innymi ludźmi. Nie spędzam godzin na analizowaniu wykresów, liczb, statystyk czy odsłon wejść na swoje strony. Nie sprawdzam, ile czasu odwiedzający spędzają na mojej stronie. Wiem - powinnam bardziej wnikliwie i szczegółowo zająć się analizą tego tematu, bo to przyczyniłoby się do większej rozpoznawalności moich stron w internecie i przełożyłoby się na większą ilość klientów... i wiem, że muszę nad tym popracować. Mimo to uważam, że blogi i działalność w mediach społecznościowych to moje główne narzędzia służące do pozyskiwania nowych klientów.


Agnieszka Szczechowiak - Szen

Moja blogowa historia

Dla mnie blogi to narzędzia, dzięki którym mogę dać się poznać swoim klientom. Zawodowo zajmuję się fotografią oraz od niedawna także filmowaniem, specjalizuję się w fotografii ślubnej. Pary Młode to specyficzna grupa klientów, która jest naprawdę bardzo wymagająca. Dlatego ważne jest dla mnie, aby moja strona i blog jasno komunikowały, jaki jest styl i poziom moich prac. Zależy mi na tym, żeby moi klienci wiedzieli, czego mogą ode mnie oczekiwać.

Na blogu Pani Fotograf pokazuję przede wszystkim część swoich prac, czyli filmy i zdjęcia ślubne. Odsyłam tam klientów, żeby zapoznali się z moim portfolio i żeby zobaczyli czy takie zdjęcia i filmy, jakie wykonuję, im się podobają. Jednak w branży ślubnej ładne zdjęcia, to nie wszystko. Ważne jest też, żeby fotograf i klient nadawali na tych samych falach. Dlatego staram się aby to, co znajduje się na tym bogu, oddawało mój charakter, styl i sposób patrzenia na świat. Chcę dotrzeć do par młodych, które cenią takie same wartości jak ja  - czyli kreatywność, miłość, radość, otwartość, dobrą zabawę, odrobinę szaleństwa i luzu.

Wideo promujące "Panią Fotograf"

Uwielbiam śluby DIY, gdzie pary młode samodzielnie wykonują ozdoby i dekoracje ślubne. Lubię podczas sesji plenerowych wykorzystywać różnego rodzaju gadżety i akcesoria, które sama przygotowuję. Pomyślałam, że to, co przygotowuję na sesje plenerowe, może być też genialną dekoracją podczas ślubu, dlatego zaczęłam przygotowywać wpisy na blogu i nagrywać filmy – tutoriale na których pokazuję jak wykonać np. pompony z tiulu, czy fajne girlandy z lampek. Niesamowite jest gdy Panna Młoda, dla której robię zdjęcia, mówi, że zainspirował ją jakiś pomysł z moich filmów i sama przygotowała np. trójwymiarowe literki – inicjały Państwa młodych, które będą stały na sali weselnej przy kąciku ze słodyczami. Oczywiście, wiem doskonale, że ważne jest też umieszczanie wpisów na blogu firmowym także pod kontem pozycjonowania strony. Dzięki prowadzeniu bloga mam szansę dotrzeć do większej ilości klientów. Właściwie, to pary planujące ślub trafiają do mnie albo z polecenia albo dlatego, że trafiły na jakiś mój wpis na blogu. Dlatego w moim przypadku prowadzenie bloga jest bardzo ważne, bo to za jego pośrednictwem pozyskuję nowych klientów.

Blog panifotograf.eu

Trochę inaczej sprawa ma się z moim drugim blogiem - Pani Fotograf Gotuje, który powstał dlatego, że uwielbiam gotować i moją ogromną pasją jest fotografia kulinarna. Początkowo, tak właśnie uczyłam się robić zdjęcia. Gotowałam, a potem fotografowałam to, co ugotuję. Potrzebowałam jakiegoś obiektu, któremu będę mogła robić zdjęcia, a że gotowałam praktycznie codziennie, więc codziennie robiłam zdjęcia. W pewnym momencie powstał blog kulinarny, gdzie do przepisów dodawałam wykonane fotografie (a ostatnio także filmy kulinarne).

Przepis na kopytka z kaszy jaglanej od "Pani Fotograf Gotuje"

Do powstania tego bloga przyczyniła się też pewna nieudana rozmowa kwalifikacyjna, ;) Więcej o tej przygodzie znajdziecie oczywiście na blogu w zakładce o mnie. Po kilku miesiącach prowadzenia bloga, zgłosili się do mnie przedstawiciele pewnej firmy, którzy chcieli, abym wykonała dla nich zdjęcia kulinarne i takim sposobem poszerzyłam swoją ofertę fotograficzną o fotografię kulinarną. Początkowo blog „Pani Fotograf Gotuje” prowadziłam z myślą o sobie. Po prostu chciałam monitorować swój postęp w fotografowaniu i opanować umiejętność sporządzania przepisów, które inne osoby będą mogły powtórzyć. Obecnie, chcę zmienić nieco formę bloga, chcę inspirować innych do rozbudzenia w sobie kreatywności, bo kreatywność pomaga w codziennej pracy (niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy) i ułatwia przystosowywanie się do zmian (a dzisiejszy świat bardzo szybko się zmienia). Gotowanie to świetny sposób na ćwiczenie kreatywność w praktyce. Nie trzeba sztywno trzymać się przepisów, można je zmieniać i modyfikować według własnych upodobań.Blog panifotografgotuje.eu

Dosyć o mnie teraz o Tobie!

 • Jeśli prowadzisz małą firmę , oferujesz swoim klientom wartościowy produkt i nie masz jeszcze bloga firmowego – to najwyższy czas go założyć! Z własnego doświadczenia wiem, że blog firmowy pomaga pozyskiwać nowych klientów, a to jest przecież głównym celem firmy - świadczenie usług lub sprzedaż produktów. Dla małej firmy, nieposiadającej ogromnego kapitału na reklamy, to chyba najtańszy sposób, dzięki któremu możesz dać się poznać innym. Na pewno wiesz, że internet to w dzisiejszych czasach podstawowe narzędzie dzięki któremu ludzie zdobywają informacje o usługach i produktach więc w jakiś sposób musisz dać się odnaleźć tym, którzy potrzebują Twoich usług.
  blog firmowy pomaga pozyskiwać nowych klientów
 • Do prowadzenia bloga firmowego nie potrzebujesz wielkich nakładów kapitału, potrzebujesz jednak sporej ilości czasu. Przygotowanie wpisów jest czasochłonne, zwłaszcza jeśli początkowo nie masz wprawy w pisaniu. Jednak z każdym kolejnym postem pisanie i obsługa bloga będzie przychodziła Ci łatwiej. Musisz być konsekwentny i systematyczny, prowadzenia bloga i w ogóle cała działalność promocyjna w Internecie jest działaniem długofalowym. Efekty nie będą widoczne od razu. Musisz uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się, gdy przyjdą chwile zwątpienia.  Zdecydowanie łatwiej jest gdy to, czym zajmuje się Twoja firma, jest Twoją prawdziwą pasją. Wtedy pisanie o tym przyjdzie Ci z łatwością.
  prowadzenia bloga (...) jest działaniem długofalowym
 • Oczywiście jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w usługi osób i firm, które pomogą Ci w prowadzeniu bloga firmowego. Jednak i tak radzę Ci, żebyś od czasu do czasu przygotował post na bloga samodzielnie.
 • Zastanów się, jakie są cele Twojej firmy i w jakim celu będziesz prowadził bloga. Moim głównym celem jest nie tylko poszukiwanie nowych klientów, ale pozyskiwanie tych właściwych - takich, którzy będą w 100% zadowoleni z moich usług. Dlatego na blogu edukuję klienta i pokazuję jak wyglądają wykonane zdjęcia, gotowe albumy itp. Pokazuję też siebie, bo w moim przypadku moja firma to ja, więc chcę aby moi klienci mnie poznali. Twoje cele mogą być inne niż moje, ważne, żebyś wiedział, po co to wszystko robisz. Ja używam bloga do szukania nowych klientów, a ty możesz podtrzymywać relacje ze stałymi klientami (wszystko zależy od specyfiki branży w jakiej działasz).
  w jakim celu będziesz prowadził bloga?
 • W prowadzeniu bloga, pomoże Ci też skupienie się na tym, dla kogo właściwie piszesz. Oczywiste jest, że dla Twoich potencjalnych klientów, ale zastanów się, jacy oni są. Wyobraź sobie swojego idealnego klienta (co lubi, co jest dla niego ważne, jak spędza swój dzień) i do niego kieruj swoje posty na blogu. Moim zdaniem, podobne przyciąga podobne i zależy mi na tym, żeby moi klienci byli podobni do mnie i wyznawali podobne do moich wartości.
  dla kogo piszesz?
 • Na blogu możesz dzielić się wartościowymi radami, pomysłami oraz inspirować swoich klientów, a nie tylko prezentować swoje usługi. Dzięki temu stworzysz wartość dodaną do swojej usługi lub produktu, a więc dodatkową korzyść, jaką osiągnie klient, który zaprzyjaźni się z Twoim blogiem i Twoją firmą.
  możesz dzielić się wartościowymi radami, pomysłami oraz inspirować
 • Prowadzenie bloga to też dobry pomysł na wyróżnienie się na tle konkurencji, a także na zaprzyjaźnienie się z pokrewnymi firmami, które działają w tej samej branży, ale świadczą nieco inne usługi. Sama często umieszczam we wpisach dopiski np. na temat tego, gdzie odbyło się dane wesele. Tym samym, właściciele tej sali weselnej, odwdzięczają się informacją na temat mojej działalności u siebie na stronie lub w mediach społecznościowych.
  wyróżnienie się na tle konkurencji

Zatem nie ma na co czekać – zacznij blagować od razu, za rok będziesz żałował, że wcześniej się za to nie zabrałeś ;)

---

BF: Agnieszka Szczechowiak-Szen od 6 lat zajmuje się uwiecznianiem ważnych wydarzeń w życiu swoich klientów na zdjęciach i filmach ślubnych. Fotografia i filmowanie to jej ogromna pasja, która przerodziła się w zawód. Pomaga także właścicielom firm w jak najlepszym zaprezentowaniu ich produktów i oferowanych usług wykorzystując do tego cyfrowe techniki wizualne. Na co dzień uwielbia gotować i eksperymentować w kuchni, nie lubi trzymać się ściśle przepisów. Swoimi pracami, zainteresowaniami i pomysłami dzieli się na blogach www.panifotograf.eu/blog i www.panifotografgotuje.eu , czytelników blogów zachęca do kreatywności i próbowania nowych rzeczy. Uważa, że prowadzenie bloga firmowego jest jednym z najlepszych sposobów reklamy i promocji małej firmy zwłaszcza takiej, która sprzedaje swoje produkty i/lub usługi przez internet. 

fotografia kulinarna pani fotograf
fotografia ślubna pani fotograf
fotografia slubna pani fotograf.jpg
fotografia kulinarna pani fotograf.jpg
fotografia kulinarna pani fotograf
fotografia ślubna pani fotograf
Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (4)

Rafał powiedział/a:

Ciekawy artykuł i interesujący filmik promujący bloga Pani Fotograf... trzeba mieć dużo czasu i być mega kreatywnym, żeby tworzyć takie rzeczy. Pozdrawiam

Jacek powiedział/a:

Jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce.

Jacek powiedział/a:

Jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce.

Jacek powiedział/a:

Jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce.

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc