w poradnik

Muzealna blogosfera

Przeciętny Polak nie przeczytał ostatnio prawie żadnej książki. Nie był też w kinie, teatrze ani muzeum. Swój wolny czas spędza głównie przed telewizorem, ze znajomymi lub w sieci. Dlatego właśnie teatry, muzea, kina, opery, czyli po prostu instytucje związane z szeroko pojętą kulturą dwoją się i troją, aby zachęcić ludzi do ich odwiedzania. A stosowanych sposobów jest naprawdę wiele.

Jedni preferują bardziej tradycyjne metody. Komunikują się z otoczeniem za pomocą ulotek, plakatów i afiszy. Inni natomiast są zwolennikami bardziej nowoczesnego podejścia. Zachęcają zwiedzających interaktywnymi wystawami, wirtualnymi wycieczkami po obiekcie lub konkursami. Coraz więcej instytucji decyduje się także na utworzenie swojego fanpage na popularnym Facebooku. Ale są również i tacy, którzy do potencjalnych odbiorców postanowili trafić poprzez blogosferę.

Jak się okazuje takich śmiałków jest całkiem sporo, a pomysłów na prowadzenie kulturalnego bloga jest jeszcze więcej.

 

Polona Blog - Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej

Jednym z ciekawszych blogów o tematyce kulturowej jest blog Polona, który stanowi subiektywny przegląd zbiorów zgromadzonych w Bibliotece Narodowej.

Blog każdemu dostarczy olbrzymiej porcji wiedzy. Obfituje w liczne ciekawostki dotyczące ludzkiego ciała, fauny i flory, historii, literatury, mody, a nawet kulinarii. Zainteresowani znajdą tutaj m.in. przepis na pomienione lody, porady dotyczące noszenia gorsetu czy gimnastyki. Interesujących wpisów na blogu jest jednak znacznie więcej. A wszystkie tworzone są na podstawie książek, rękopisów, druków ulotnych, rycin, rysunków, a nawet map należących do zbiorów Biblioteki.

Ale to, co urzeka w tym blogu i co sprawiła, że ten adres internetowy warto dodać do swoich ulubionych, to lekkość z jaką autorzy przybliżają czytelnikom nawet najbardziej zawiłe zagadnienia. Co więcej czytając i przeglądając wpisy na Polonie można na chwilę cofnąć się w czasie i poczuć klimat minionych lat.

Pomimo licznych informacji, blog jest bardzo prosty w nawigacji. Bez trudu każdy znajdzie tu interesujące go informacje, a to za sprawą czytelnego menu.

Polona posiada również swoją facebookową wersję. Bloga śledzi tutaj ponad 15 tysięcy użytkowników, którzy chętnie komentują i monitorują zawartość skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej.

 

Blog Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Wydarzenia tworzą ludzie, ludzi tworzą wydarzenia. To hasło przewodnie kolejnego bloga związanego z kulturą.

Blog Muzeum Miasta Zduńska Wola poświęcony jest głównie historycznemu opisowi miasta. Dzięki temu czytelnicy mają możliwość zapoznania się z przeszłością miasta oraz jego mieszkańców. Tworzone na blogu wpisy mają więc na celu upamiętnienie ważnych, historycznych wydarzeń zarówno dla społeczności Zduńskiej Woli jak i wszystkich Polaków. Jednym z ostatnich wpisów o takim właśnie charakterze jest tekst poświęcony walce zduńskowolan w bitwie potocznie nazywanej „Cudem nad Wisłą”.


Charakterystyczna dla tego bloga jest również dbałość o promocję aktualnych wydarzeń i wystaw odbywających się w muzeum. Aby ułatwić zainteresowanym odszukanie tego typu informacji wprowadzony został specjalny nagłówek – uwaga wystawa.

Historyczny klimat bloga tworzony jest nie tylko przez wpisy, ale także przez zastosowaną szatę graficzną. Elementem przykuwającym wzrok od pierwszego momentu otworzenia strony jest stare zdjęcie rynku oraz mieszkańców Zduńskiej Woli.

Dużym atutem bloga są też teksty tworzone przez ludzi zainteresowanych historią swojego miasta. W ten sposób przygotowywana jest pewnego rodzaju Kronika, która zachęca do odkrywania przeszłości i losów mieszkańców Zduńskiej Woli.

 

Blog Muzeum - Zamek w Łańcucie

O historii miasta, choć nie tylko, opowiada także blog Muzeum - Zamku w Łańcucie. Blog działa od 2012 r. i od tego momentu opublikowano 202 wpisy. Większość z nich powstała w oparciu o zgromadzone w muzeum materiały źródłowe.

Obok wpisów opowiadających o zdarzeniach z przeszłości, znajdują się również takie, które odnoszą się do tego, co ma miejsce tu i teraz. Z łatwością można odszukać informacje o bieżących wystawach i konkursach oraz projektach skierowanych do dzieci i młodzieży. Dużą rolę odgrywają tutaj również zdjęcia samego zamku, jego otoczenia oraz liczne fotorelacje.

Blog jest przejrzysty i prosty w obsłudze poprzez dobrze znaną formułę Blogspota. Informacje dotyczące najnowszych wydarzeń, ważnych z perspektywy odbiorcy, umieszczone są w menu bocznym, co powoduje, że trudno je przeoczyć. Kłopotu nie powinno stanowić również odnalezienie starszych wpisów, ponieważ wszystkie zebrane zostały w archiwum.

Dodatkowo na pozytywną ocenę bloga wpływa częsta aktualizacja treści. Średnio w miesiącu

 

Blog Muzeum na Walizkach

Zupełnie innym niż wszystkie opisane do tej pory blogi kulturowe jest blog prowadzony przez pracowników Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego oraz portal Archeolog.pl. Już jego nazwa jest niezwykle intrygująca, bo jak właściwie należy rozumieć Muzeum na Walizkach? Ale spokojnie, jeśli tylko odwiedzi się tę stronę, zagadka zostanie rozwiązana.

To, co oprócz nietuzinkowej nazwy, wyróżnia blog Muzeum na walizkach, to sposób w jaki autorzy przekazują treści. Oczywiście znajdziemy tutaj typowe, tradycyjne wpisy. Jednak dominującą formą przekazu są tutaj krótkie, kilkominutowe filmy wideo. Pokazują one nie tylko zbiory, ale i kulisy powstawania wystaw oraz rozmowy z ich kuratorami.

Blog jest bardzo łatwy w nawigacji i bez trudu można odnaleźć tu interesujące nas informacje. Menu zostało podzielone na trzy podstawowe kategorie, wśród których wyróżniono: artykuły, galerię oraz ciekawostki. Problemu nie stanowi także odszukanie najbardziej aktualnych wpisów na blogu. Autorzy zadbali o to, aby każdy miał do nich łatwy dostęp dzięki ich specjalnemu wyróżnieniu.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego jest też obecne na Facebooku, gdzie może się poszczycić prawie 2 tysiącami fanów. Tak jak w przypadku bloga, tak i na Facebooku publikowane są liczne ciekawostki z świata artystyczno-historycznego oraz informacje o wystawach.

 

Podsumowanie

Często mówi się, że ile ludzi, tyle pomysłów. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku blogów instytucji kultury. Nie ma reguły, w jaki sposób powinny być prowadzone. Choć są oczywiście elementy, które można zauważyć wszędzie. Kulturalne blogi:

  • Są źródłem wiedzy: na temat przeszłości, sztuki, literatury itp.
  • Są niezwykle ciekawe i stanowią niewyczerpane źródło inspiracji
  • Ocalają dorobek ludzkości od zapomnienia
  • Zachęcają przeciętnego Polaka do tego, by poznał dziedzictwo kulturowe

---

Jeśli chcecie poznać inne blogi instytucji kulturalnych zajrzyjcie do naszego katalogu: https://blogifirmowe.com/blogifirmowe/page/katalog-blogow/instytucje/kultura-i-edukacja

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (1)

Dekarstwo Poznań powiedział/a:

Ciekawym tematem były by najlepsze blogi tematyczne, typu motoryzacja, dom, dziecko. To za ogólnie przedstawione

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc