w wywiady

Podziel się Polską w blogosferze

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie to jeden z weteranów konkursu na BLOG FIRMOWY ROKU. Jak skutecznie, kreatywnie, a przy tym z zachowaniem standardów naukowych wykorzystywać blog w działalności instytucji opowiadają autorzy bloga Ethnomuseum.

blogifirmowe.com: „Ethnomuseum.pl cały świat w jednym miejscu” – taki tytuł zobowiązuje. Jaki rodzaj świata opisujecie na blogu? Czy możecie opowiedzieć więcej o głównych tematach, na jakich skupia się blog?

Ethnomuseum: Tematyka naszego bloga jest dość rozległa, obejmuje ogólnie mówiąc zagadnienia związane z etnologią, antropologią kulturową, w tym szczególnie antropologią współczesności, podróżami bliskimi i dalekimi. Istotne miejsce zajmuje też w twórczości naszych blogerów refleksja nad muzealiami pochodzącymi ze zbiorów PME, ich historią, kontekstami. Chcemy pokazywać świat różnorodny, barwny, budzący zdziwienie, inspirujący do stawiania pytań.

Wasz blog jest prawdziwą skarbnicą kulturową! Skąd czerpiecie inspiracje i źródła do tych wszystkich treści?

Ethnomuseum: Blogerzy czerpią inspirację z własnych zainteresowań, odkryć, badań terenowych, wyjazdów prywatnych, zjawisk kulturowych oraz oczywiście ze zbiorów PME liczących ok. 80 tys. różnorodnych obiektów z Polski i świata.

W kategorii „VIDEOBLOG” znajdują się filmy i relacje z różnych festiwali kulturowych. Czy materiały wideo są przygotowywane specjalnie z myślą o blogu?

Ethnomuseum: Film i fotografia to nieodłączne narzędzie pracy etnologa, dlatego na blogu umieszczamy materiały pochodzące z badań w terenie jak i specjalnie opracowywane z myślą o blogu.

Na Waszym blogu ciężko jest określić konkretną liczbę autorów… jak czytamy „prowadzony jest przez pracowników, stażystów, wolontariuszy i przyjaciół Państwowego Muzeum Etnograficznego”. W jakiś sposób dobieracie autorów bloga? Ile osób właściwie u Was pisze ;) ?

Ethnomuseum: Obecnie autorami większości tekstów na bloga są pracownicy Muzeum. Jest to grono kilkunastu osób, zwłaszcza pracowników działów etnograficznych, magazynów oraz archiwum i biblioteki.

Czy w jakiś sposób zachęcacie odwiedzających muzeum do zaglądania na Waszego bloga?

Ethnomuseum: Każdej nowej notce pojawiającej się na blogu poświęcamy specjalny wpis na profilu Muzeum na Facebooku. Również przy okazji prezentowania oferty Muzeum na zewnątrz lub odwiedzającym nas gościom. Zainteresowanym szczegółowo różnymi obszarami działalności muzeum, zawsze mówimy o blogu, jego wartości i sukcesachJ

Czy możecie podać jedno, konkretne wydarzenie, które utkwiło w Waszej pamięci z jakiegoś szczególnego powodu?

Ethnomuseum: Na pewno był tym wydarzeniem wielki remont MuzeumJ – kompleksowa modernizacja naszego Muzeum trwająca przez cały 2012 r. Dzięki niemu mamy nowe, wspaniale przestrzenie muzealne, patio, wspaniałą wyposażoną w najnowszy sprzęt salę kinową, nowoczesną bibliotekę z czytelnią oraz pierwsze w Polsce, etnograficzne Muzeum dla Dzieci, które w tegorocznym ogólnopolskim plebiscycie Magazynu GAGA – Serca GAGI – najlepsi dla Dzieci 2014 otrzymało nominację w kategorii: MIEJSCE ROKU.

Muzeum realizuje wiele wystaw i warsztatów tematycznych, które umożliwiają zagłębienie się w kultury całego świata. Jak duże jest zainteresowanie tego rodzaju aktywnością? Czy uczestników cały czas przybywa? Kto wymyśla tematykę tych eventów?

Ethnomuseum: Po remoncie w 2012 r. kiedy to Muzeum zawiesiło na rok swoją działalność zaproponowaliśmy naszym gościom wiele nowych interesujących projektów wystawienniczych (w 2013 r. - 16 wystaw czasowych) i kulturalnych, także międzynarodowych. Największy skok frekwencyjny w stosunku do roku 2011 (przed remontem), bo ok. 100% zanotowaliśmy w obszarze edukacji i spotkań dla dzieci i rodzin, m. in. Dzięki pierwszemu w Polsce, etnograficznemu Muzeum dla Dzieci zaprojektowanemu od podstaw z myślą o dziecięcych potrzebach, gdzie „wszystkiego można dotykać i nikt na nikogo nie nakrzyczy”.

Wasze Muzeum prężnie działa i edukuje kulturowo na wielu płaszczyznach. Na Waszej stronie znalazłam kilka ciekawych projektów. Jednak chciałabym się skupić na jednym, a mianowicie zatytułowanym „Podziel się Polską w BLOGOSFERZE”. Jak wyczytałam, jest to projekt dedykowany dzieciom. Prowadzicie również bloga opisującego Wasze działania wśród najmłodszych. Prosimy o więcej szczegółów!

Ethnomuseum: Projekt „Podziel się Polską w blogosferze” został złożony jako wniosek i dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie: edukacja medialna i informacyjna (stanowiący twórczą kontynuację projektu „Podziel się Polską” z 2013 r.) ma swoją genezę w wielkim sukcesie bloga Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, nagradzanego w latach 2008, 2009, 2010 oraz w roku 2013 za rok 2012 w ramach inicjatywy „blogifirmowe”. Historia projektu wiąże się z pewnym wydarzeniem ze stycznia 2013 roku - kiedy zostaliśmy zaproszeni przez P. Dominika Kaznowskiego na uroczystą galę wręczenia nagród w konkursie blogifirmowe na jedną z wyższych warszawskich uczelni, gdzie mieliśmy opowiedzieć o fenomenie naszego bloga. Przed nami występowali (o czym nie wiedzieliśmy wcześniej) menedżerowie z obszaru social media największych polskich firm, korzystających z blogów jako wysoko wyspecjalizowanych narzędzi marketingowych o sporych budżetach, profesjonalnym zapleczu merytorycznym i technologicznym. Wszyscy jak jeden mąż powtarzali, że ich pietą achillesową i największym wyzwaniem jest tzw. kontent merytoryczny. Hurrrra! My mamy wyłącznie ów kontent - pomyśleliśmy i tym wygraliśmy naszą prezentacjęJ Nie mamy milionowych budżetów, ale mamy wiedzę, pasję i talent, czyli... ów merytoryczny kontent w czystej postaci. Na tym właśnie doświadczeniu i fundamencie powstał projekt „Podziel się Polską w blogosferze”.

Zapragnęliśmy podzielić się z dzieciakami (nastolatkami w wieku 12-18 lat) z domów dziecka, tym, co w nas najlepsze, zachęcając je do twórczej aktywności w blogosferze. Wyczuwamy i zdajemy sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie żyjemy na progu nowej cywilizacji, której rozwój związany jest z tym, co nazywamy umownie nowymi technologiami. Zmieniły się sposoby komunikacji, percepcji rzeczywistości, a co za tym idzie wartości i potrzeby młodego pokolenia. Obecność w sieci dla nich często ‘być albo nie być’. Postanowiliśmy być z nimi w sieci i trochę poza nią.

Opracowaliśmy zestaw tematów i warsztatów przygotowujących do świadomej twórczej obecności młodych ludzi w sieci jako blogerów. Założyliśmy, że warto zapoznać ich z rozległością zjawiska blogosfery – tematyką blogów, motywacjami blogerów, bezpieczeństwem w sieci, ukierunkowanymi i efektywnymi sposobami poszukiwania inspiracji twórczych, sztuką fotografii szczególnie ważną przy tworzeniu fotoblogów, wreszcie sztuką kreatywnego pisania, podstawową i najważniejszą kompetencją dobrego blogera.

Zaprosiliśmy do współpracy młodzież – nastolatki z domów dziecka w: Inowrocławiu, Komarnie, Krasnymstawie, Siedlcach, Sieborowicach i Nagłowicach. Wspólnie odbyliśmy długą i momentami niełatwa podróż w głąb wyobraźni, wrażliwości, pamiętając stale o roli jaka przyjęliśmy na siebie – przewodników, mentorów, a przede wszystkim osób motywujących do twórczej aktywności.

Wiemy już, że było warto, efekty prac dzieciaków przeszły nasze najśmielsze oczekiwania
– zdjęcia zachwycają od strony technicznej i artystycznej zaś teksty budzą pełne spektrum uczuć: zachwyt, refleksję, uśmiech, zadumę, smutek, nostalgię.

Wszystkie teksty i zdjęcia dzieci wykonane podczas warsztatów zostaną wydane w książce „Podziel się Polską w blogosferze” (listopad 2014 r. oraz umieszczone na blogu przy stronie Muzeum dla dzieci www.muzeumdladzieci.pl , gdzie uruchomiliśmy mechanizm bloga dziecięcego i młodzieżowego, który chcemy traktować jako dodatkowe narzędzie dotarcia do młodych ludzi i forum prezentowania najciekawszych tekstów blogerskich.

Książka z informacją o blogu zostanie wysłana do wszystkich domów dziecka w całej Polsce oraz podczas Gali projektu „Podziel się Polską w blogosferze” 20 listopada dostanie ją każdy uczestnik projektu z 6 domów dziecka. W ostatnim rozdziale książki zostaną opublikowane również najciekawsze z punktu widzenia młodzieży teksty blogerów z bloga muzealnego.

Wasz profil facebook’owy to głównie informacje o odbywających się wydarzeniach kulturowych. Macie ponad 8 tys. polubień. Jak duża część śledzących aktywnie uczestniczy w organizowanych przez Was eventach?

Ethnomuseum: Jest to spora grupa, ale nie prowadzimy tego rodzaju badań. Zależy nam też na docieraniu z naszym przekazem do tych, którzy do naszego Muzeum mają ograniczony dostęp (odległość, choroba, wiek) i cieszymy się, że są z nami.

Już tak na zakończenie zapytam, czy odwiedzający Was goście często wracają do Muzeum? Macie swoich wiernych i stałych bywalców?

Ethnomuseum: Mamy wiernych fanów, którzy regularnie do nas wracają. Zależy nam jednakże na zachęceniu osób, które nigdy w Muzeum nie były (w naszym i w innych). Czujemy, że profil naszej działalności i tematyka podejmowanych przez nas działań jest bliska każdemu – nie potrzeba żadnych szczególnych kompetencji, by odczuć przyjemność z obejrzenia naszych wystaw i udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach. Bardzo nam zależy, by promować nasze Muzeum jako miejsce fantastycznych doznać i formę atrakcyjnego (i pożytecznego) spędzenia wolnego czasu.

Dziękuję za rozmowę.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (3)

Premium Plus powiedział/a:

Świetny blog. Nagroda w pełni się należała. Trzeba mieć wiedzę i pasję żeby w tym siedzieć.

BoardMaker powiedział/a:

Fajny sposób na promocje takiego miejsca jakim jest muzeum. Na pewno tworząc takiego bloga kontent jest bardzo ważny.

Majkel powiedział/a:

świetna sprawa taki blog

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc