w poradnik

Sieci w sieci, czyli blogi à la retail

Sieci handlowe to, pod względem skali działalności, jedne z największych firm. To dobrze rozpoznawalne marki, które podczas codziennych zakupów skupiają uwagę milionów konsumentów. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak sieci handlowe radzą sobie z blogami firmowymi. Niestety nasz rodzimy internet nie obfituje w blogi super czy hipermarketów, zatem poniżej przedstawiam wersję lekko europejską z jednym akcentem amerykańskim. Polski jednak nie zabraknie.

 

Hiszpańska Día

Na początek przyglądamy się dwóm, niejako ze sobą powiązanym, blogom hiszpańskiego supermarketu Día. 

Pierwszy z nich to blog dla stałych klientów supermarketu, będących członkami Clubu Día. Sam blog zatytułowany jest „Blog DIA: los mejores trucos, ideas y recetas”, co dosłownie oznacza: „Blog DIA: najlepsze sztuczki, pomysły i przepisy”.

I w taki właśnie, sposób, blog został podzielony na kategorie tematyczne: „Pomysły”, „Sztuczki” i „Przepisy”. Brak dodatkowych podkategorii sprawia, że blog jest bardzo prosto skonstruowany. Po wybraniu kategorii, wyskakują chronologicznie ułożone streszczenia wpisów, a każdy z nich, oprócz treści, zawiera również zdjęcie nawiązujące do tematu wpisu. „Pomysły” poświęcone są głównie aranżacjom wnętrz oraz ekologii, „Sztuczki” dotyczą najróżniejszych tematów, począwszy od pozbycia się mrówek w domu, kończąc na skutecznej walce z bezsennością. Sekcja „Przepisy” natomiast, skupiona jest na recepturach na dania i desery.

Warto podkreślić, że blog Club Día nie zawiera wpisów o charakterze reklamowym, promocyjnym i nie prezentuje „ofert specjalnych” sieci.

Jeśli chodzi o samą strukturę tekstu, to nie jest ona jednolita. W zależności od tematu, wpisy mają formę porady bądź zwykłej informacji. Na blogu nie znajdziemy także nazwisk autorów, jednak blog jest aktualizowany regularnie (średnio 1-2 razy w miesiącu). Na blogu nie można komentować, ani subskrybować powiadomień o wpisach. Blog jest wpisany w strukturę strony supermarketu.

Podstawowy blog Día jest zdecydowanie bardziej rozbudowany od poprzedniego i agreguje również wpisy z klubowego bloga Día. Oprócz tych trzech głównych kategorii ("Przepisy", "Sztuczki" oraz "Pomysły"), zawiera również sekcje na temat "Technologii", "Mody", "Urody", "Stylu Życia" i "Dekoracji".

Artykuły pisane są w bardzo podobny sposób, tak jak na blogu klubowym. Język tekstu jest prosty, skierowany bezpośrednio do odbiorcy. Każdy wpis zawiera tematycznie dobrane do niego zdjęcie. Blog nie promuje oferty sklepu ani promocji. Na głównej stronie czytelnik odnajduje skrót najnowszego wpisu z każdej kategorii oraz listę tych najbardziej popularnych. Dodatkowo, pod każdym artykułem umieszczone są cztery rekomendowane wpisy z tej samej kategorii.

Blog jest systematycznie uzupełniany (przynajmniej raz na tydzień), a także chętnie odwiedzany przez czytelników, którzy, zazwyczaj w formie podziękowań, komentują wpisy. Na blogu istnieje również możliwość subskrypcji.

Blog jest promowany na głównej stronie Día. Profil supermarketu istnieje również w mediach społecznościowych, takich jak You Tube, Twitter, czy Facebook. Na tym ostatnim, pod nazwą "Día España" widnieje ponad 260 tys. like'ów, a zainteresowanie wpisami jest duże. Profil sklepu jest regularnie (czyt. przynajmniej raz na dwa dni) uzupełniany. Pojawiają sie tam także wpisy blogowe, jadnak profil na FB służy przede wszytskim do promocji ofert ze sklepowych półek.

 

Niemiecka EDEKA

Tym razem przenosimy się do Niemiec. EDEKA to niemiecka sieć sklepów porozsiewanych po całym kraju naszych zachodnich sasiadów. Temat bloga EDEKI poświęcony jest handlowi i warunkom pracy w samej firmie. Zresztą sam jego tytuł wskazuje na tematykę umieszczanych na nim treści: „Wir lieben gut Arbeitsbedingungen”, co dosłownie oznacza: „Kochamy dobre warunki pracy”. Co ciekawe w przypadku bloga EDEKA, wpisy tworzone są nie tylko przez pracowników, ale także przez organizację non-profit ver.di, która walczy o sprawiedliwe warunki pracy na rynku niemieckim.

Blog podzielony jest na sześć głównych kategorii, bez dodatkowych podkategorii. Poza typowymi wpisami na blogu można znaleźć materiały wideo z różnych protestów, czy rozmów politycznych władz firmy oraz artykuły z niemieckich gazet. Po samej formie bloga można wnioskować, że jest on w pewnym stopniu skierowany do pracowników firmy EDEKA (jak czytamy na blogu jest ok. 150 tys.). Co ciekawe, po prawej stronie bloga znajduje się panel przedstawiający sylwetki wszystkich zasłużonych osób zarządu EDEKI, które przyczyniły się do poprawy sytuacji pracowników firmy.

Blog to niezależna, samodzielna strona internetowa, która nie jest promowana na stronie głównej sklepu. Jest on przynajmniej raz w miesiącu uaktualniany. Pod każdym wpisem zamiast nazwiska autora, znajdziemy jego adres e-mail. Istnieje również możliwość komentowania, jednak trudno odnotować jakąś intensywną aktywność czytelników. Nie ma możliwość subskrypcji wpisów z bloga.

Oczywiście w przeciwieństwie do tematyki bloga strona internetowa EDEKA skupia się na aktualnej ofercie sklepu, przepisach oraz poradach i ciekawostkach ze świata kuchni. Blog EDEKA posiada również własny profil facebook’owy, który co prawda nie ma zbyt wielu sympatyków (bo tylko 362), ale regularnie (raz na miesiąc) publikuje posty w formie odnośników do artykułów z bloga bądź innych źródeł.

 

Amerykański ALDI

ALDI to kolejny europejski supermarket wykorzystujący blog firmowy, jednak tym razem przyjrzymy się jego działaniom w Stanach Zjednoczonych. Od razu zwraca uwagę język, jakim są pisane teksty - blog ten prowadzony jest w języku angielskim, a dokładniej – w American English. ALDI podkreśla, że znajduje się w pierwszej trójce najlepiej ocenianych amerykańskich sieci handlowych.

Tytuł bloga „ALDI Simply Smarter Living” („ALDI- Proste Mądrzejsze Życie”), nie wskazuje wprost na tematykę, ale wystarczy jeden rzut oka, aby stwierdzić, że jest on poświęcony po prostu jedzeniu. Jak piszą sami autorzy, ma on służyć odnajdywaniu inspiracji w kuchni, przy oszczędnych zakupach oraz podkreślać wysoką jakość produktów oferowanych w sklepach sieci. Na blogu można znaleźć mnóstwo kuchennych pomysłów i ciekawostek na dania główne, dipy, czy desery. Jednak tym razem autorzy chętnie wykorzystują bloga jako narzędzie do reklamowania produktów własnej marki.

Blog jest bardzo kolorowy dzięki zastosowaniu tła nawiązującego do motywów kuchennych oraz licznym zdjęciom. Jego konstrukcja jest bardzo prosta. Nie ma wielu odnośników, a na pierwszej stronie pojawia się najnowszy wpis. Mogłoby się wydawać, że brak w nim podziału na kategorie, ale po „zescrollowaniu” strony na sam dół, odnajdujemy tam 5 głównych sekcji: „ALDI buzz”, „ALDI craves”, „ALDI finds”, „ALDI saves” oraz „ALDI style”.

Artykuły są pisane prostym językiem przy użyciu bezpośredniego zwrotu do odbiorcy „ty/wy”. Co warte jest tu uwagi, to częste używanie słowa „Americans” wskazujące na konkretnego odbiorcę wpisów. Istnieje również możliwość komentowania treści, co chętnie wykorzystują czytelnicy bloga. Nowe wpisy pojawiają się raz na dwa tygodnie.

Blog stanowi osobną platformę www. Niestety główna strona sklepu go nie promuje. Nie posiada on również swojego profilu w social media. Jednakże na Facebook’u można znaleźć sam profil supermarketu w wersji amerykańskiej, który publikuje także wpisy blogowe. Ilość „followers’ów” jest spora jak na sam supermerket, bo ponad 850 000. Widać również spore zaineresowanie wpisami, gdyż pod każdym widnieją liczne like’i oraz komentarze.

 

Brytyjskie Tesco

Czas na Tesco! Brytyjska marka pisana w brytyjskim stylu. Tym razem przyglądamy się aż dwóm blogom. Realfood.tesco.com/blog to część projektu fimy TESCO zatytułowanego „TESCO realfood”, czyli „TESCO prawdziwe jedzenie”. Sam blog oczywiście również porusza tematykę „jedzeniową”. Według autorów, blog realfood jest cotygodniową dawką łatwych przepisów oraz aktualności z życia firmy TESCO.

Ponieważ blog stanowi jedną z sekcji całej strony www, jego forma nie jest zbyt skomplikowana. Teksty pisane są w języku angielskim. Ułożone są chronologicznie, jeden pod drugim, co bez żadnych problemów pozwala czytelnikowi odnaleźć najnowsze przepisy oraz aktualności. Co więcej, każdy artykuł ma swoje odniesienie do aktualnych wydarzeń, np. przepisy na dania z warzyw i owoców miesiąca lipca, zatytułowane „Whats in season: July” bądź też przepis na „Eid”- danie muzłumańskie przygotowywane podczas Ramadanu. Na blogu nie znajdziemy natomiast bezpośrednich ofert promocyjnych samej marki. Co jest również warte uwagi, to podlinkowane nazwy potraw ukryte wśród tekstu, które po naciśnięciu, przenoszą czytelnika do sekcji „Przepisy”, gdzie znajdują się konkretne opisy dań. Wszystkie posty zawierają dodatkowo wyszukane zdjęcia nawiązujące do opisywanych tematów, co uatrakcyjnia wpisy.

Autorami artykułów są znani ze świata kuchni pisarze oraz zarząd firmy. Każdy wpis jest podpisany imieniem i nazwiskiem autora, Każdy autor również posiada swój własny profil na blogu.

Sam projekt TESCO realfood porusza głównie tematykę zdrowego jedzenia. Zawiera wiele przepisów z kuchni światowej oraz porad pomocnych przy gotowaniu. Promuje również Tesco Magazyn (który można pobrać w wersji online, bądź jako aplikację na telefon) oraz jeden z projektów CSR-owych prowadzonych przez firmę o nazwie „Farm to Fork”, który ma na celu edukację dzieci w obszarze zdrowej i zrównoważonej diety.

Sam supermarket posiada również swoje profile na Facebooku, Twitterze oraz YouTube. Warto podkreślić, ze na samym FB firma ma ponad 1,4 mln śledzących i ogromne grono aktywnych internautów, którzy pod każdym wpisem zostawiają swoje komentarze. Na każdym z tych profili możemy znaleźć także odniesienia do artykułów z bloga.

Tematyka drugiego bloga zdecydowanie różni się od poprzedniego. Jest ona skupiona na działaniach społecznych firmy TESCO.

Na samym początku warto byłoby jednak wytłumaczyć, czym tak właściwie jest TESCO PLC. To stowarzyszenie skupiające przedstawicieli sieci TESCO z 12 różnych krajów, mające na celu utrzymywanie polityki firmy w myśl zasad odpowiedzialnego biznesu, zapewnienie godnych warunków pracy oraz uczciwych praw konsumenckich. Na samej stronie TESCO PLC oprócz zakładki „Blog”, znajdują się również informacje dla inwestorów, mediów oraz opisy projektów i polityki CSR-owej firmy.

Blog prowadzony jest przez ok. 60 autorów będacych członkami Stowarzyszenia, a pochodzącymi z różnych części świata. Każdy z nich posiada swój własny profil ze zdjęciem. Blog „Talking Shop”, ma na celu nawiązanie kontaktu pracowników sklepu z klientami poprzez dzielenie się z nimi relacjami z eventów oraz projektów CSR-owych organizowanych przez filie sieci TESCO. Blog prowadzony jest w języku angielskim, pomimo różnorodności narodowej autorów. Nie ma jednakowej formy ani stylu wpisów. Każdy artykuł ma indywidualny charakter nacechowany przez styl autora. Przy każdy wpisie znajdują się również zdjęcia obrazujące daną treść. Blog ten jest uaktualniany przynajmniej raz na tydzień.

Jeśli chodzi o social media, to bardzo aktywnie działa tutaj Twitter, na którym udzielają się głównie członkowie Stowarzyszenia, gratulując kolegom udanych projektów i motywując do dalszych działań. Niestety na głównym profilu facebook’owym TESCO nie znajdziemy powiązanych artykułów.

 

Polski Piotr i Paweł

Blog „Kuchenne Atelier” nie pozostawia wątpliwości co do swojej tematyki. Pisany jest przez czterech autorów, przedstawionych na głównej stronie bloga. Każdy z nich „odpowiada” za osobną sekcję strony. Oprócz trzech głównych kategorii: „Crust & Dust”, „Kuchenne Szaleństwa”, „Tomek Woźniak gotuje”, w których realizują się autorzy, jest kilka innych, różniących się tematyką potraw. Dodatkową, ciekawą sekcją jest „Przepis Klienta”, który umożliwia bliższe nawiązanie kontaktu firmy z klientem.

Forma bloga jest niezwykle prosta, co pozwala czytelnikowi na bezproblemowe odnalezienie najnowszych przepisów z każdej kategorii. Co zdecydowanie warte jest uwagi, to możliwość selekcji przepisów ze względu na typ, stopień trudności, czas przygotowania czy autora. Jest to przydatna, łatwa i zdecydowanie szybka forma poszukiwań przepisów na gówne dania i desery. Po wejściu na dany przepis, czytelnik ma możliwość wydrukowania go bądź przesłania e-mailem. Dodatkowo, pod każdym wpisem istnieje możliwość komentowania, a to za sprawą wtyczki społecznościowej Facebook’a. Każdy przepis, oprócz dokładnego opisu wykonania, zawiera również zdjęcia etapów wykonania potrawy, czas wykonania oraz kraj pochodzenia, co wpływa nie tylko na estetykę bloga, ale również pozwala przybliżyć czytelnikowi sam produkt.

Blog supermarketu Piotra i Pawła ma również możliwość subskrypcji swoich najnowszych wpisów, które są regularnie uaktualniane. Co zdecydowanie wyróżnia tego bloga od pozostałych, to dokładny opis autorów wraz z ich zdjęciami. Blog pisany jest prostym, zrozumiałym językiem, z zastosowaniem form „my” bądź „ty”, co wpływa na pozytywny odbiór przekazu blogującego.

„Kuchenne Atelier” jest również promowane na głównej stronie supermarketu. Oprócz tego, nowe przepisy są regularnie udostępniane na profilu Facebook Piotra i Pawła. Firma posiada około 48 000 polubień, ale każdy wpis jest chętnie like’owany i komentowany (być może to efekt wykorzystania wtyczki do komentowania na blogu?). Poza FB, profil supermarketu widnieje również na Instagramie oraz na Pinterest, które są pełne ciekawych zdjęć i pomysłów kulinarnych.

 

Polski LIDL

Już na pierwszy rzut oka widać, że blog został całkowicie „zawładnięty” przez dwóch, dobrze Polakom znanych z reklam telewizyjnych, kucharzy – Okrasę i Pascala. Jest on podzielony na 4 główne kategorie, a mianowicie „Browarnię”, „Grill & Fun”, „Ryneczek Lidla” oraz „ Cukiernię Lidla”. Każda kategoria zawiera liczne porady eksperckie, ciekawostki kulinarne, konkursy oraz przepisy. Dodatkowo, na blogu można znaleźć reklamy telewizyjne oraz inne materiały wideo. Oczywiście nie mogło zabraknąć tzw. „ofert tygodnia”, a więc promocji na wybrane artykuły LIDL-a na dany tydzień.

Niestety wadą bloga jest brak porządku na stronach. Po wejściu na którąkolwiek z kategorii, wyskakują chaotyczne okienka z tytułami podkategorii oraz streszczeniami artykułów. Blog jest bardzo kolorowy między innymi dzięki fotografiom ilustrującym każdy wpis. Wszystkie treści pisane są w formie osobowej „ja” bądź „my” (głównie w przypadku przepisów), co sprzyja nawiązaniu bliższego kontaktu z czytelnikiem. Komentarze można znaleźć niemal pod każdym wpisem, co jednak dość dziwne, domyślnie dostępny jest tylko ostatni z nich. Blog jest regularnie aktualizowany, przynajmniej jednym wpisem na tydzień. Autorzy są anonimowi. Część bloga stanowią również artykuły czytelników, które podpisywane sa ich osobistymi nickami.

Blog stanowi osobną stronę www, jednak promowana jest ona również na głównej stronie lidl.pl. Jej wygląd jest jednak dużo bardziej modernistyczny i lepiej dopracowany niż tej podstawowej. Istnieje również możliwość subskrybowania newslettera z najnowszymi wpisami. Kuchnialidla.pl nie posiada własnego profilu w social media, ale jest regularnie promowana na Facebooku. Profil LIDL zdobył już ponad 880 000 grono śledzących, którzy zostawiają liczne komentarze i like’i przy nowych wpisach.

 

PODSUMOWANIE

  • Blogi supermarketów nie mają jednego, konkretnego tematu, ale zdecydowanie przeważa w nich klimat kulinarny.
  • Zaskakujące jest, że firmowe blogi supermarketów nie zawsze reklamują własne produkty, jak to jest widoczne w przypadku marki Día, czy TESCO.
  • Wpisy blogowe są często promowane na profilach social mediowych supermarketów, co wpływa na zwiększenie liczby czytelników i komentujących.
  • Wszystkie blogi są regularnie uzupełniane, a wpisy niemal zawsze zawierają fotografie, a sporadycznie materiały wideo.
  • Nie ma jednolitej polityki w zakresie identyfikacji autorów bloga, na wielu z nich twórcy wpisów są anonimowi, z drugiej strony tak jak w przypadku TESCO czy Piotra i Pawła – autorzy posiadają własne profile ze zdjęciami.
  • Większość blogów jest czytana przez klientów sklepów, którzy zostawiają na nich swoje opinie i komentarze, jednak zwykle dość lakoniczne ;)
  • Duża część blogów supermarketów daje możliwość subskrypcji newsletterów z najnowszymi wpisami na blogach.
  • Blogi wykorzystywane są również jako narzędzie wpierające działalność okołobiznesową (TESCO) czy wręcz zajmują się tematyką społeczną (EDEKA).

---

Więcej blogów firmowych z branży sprzedaż i dystrybucja możecie znaleźć w katalogu blogów: https://blogifirmowe.com/blogifirmowe/page/katalog-blogow/sprzedaz-i-dystrybucja/handel-tradycyjny

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc