w konkurs

Najlepszy blog firmowy 2012 - wyniki konkursu

No dobrze. To już 5 lat konkursu – niby dużo, niby mało. Choć jak na blogosferę to raczej wieczność. Dlatego trochę poprzynudzam w tym wpisie – ale to na końcu, bo wyniki są znacznie ciekawsze i znacznie bardziej wyczekiwane.

 

Najlepsze polskie blogi firmowe 2011 2012 roku:

 

KATEGORIA “STARTUP”

 

W tej kategorii z racji jej nowości oraz ograniczonej ilości zgłoszeń (15) podaję kolejność blogów, ale wszystkie 3 blogi mogą się uznawać za "bloga roku". Dlatego nie przygotowałem dodatkowy odznak z numerem miejsca.

 

1 miejsce: ursamaior.pl/blog

 

 

2 miejsce: agnesm.pl

 

 

3 miejsce: blog.znajdzreklame.pl

 

 

 

KATEGORIA “BLOG MŁODY” (prowadzony od 3 miesięcy do 1 roku)

 

1 miejsce: przesluga.pl

 

 

2 miejsce: blog.cleverpath.pl

 

 

3 miejsce: louloublog.pl

 

 

KATEGORIA “BLOG DOJRZAŁY” (prowadzony od 1-2 lat)

 

1 miejsce: blog.awx2.pl

 

 

2 miejsce: owsiaknet.pl/channel/blog

 

 

3 miejsce: smartdriver.pl

 

 

KATEGORIA “BLOG PROFESJONALNY” (prowadzony powyżej 2 lat)

 

1 miejsce: blogplay.pl

 

 

2 miejsce: scrapkipl.blogspot.com

 

 

3 miejsce: decobloog.com

 

 

BEST IN SHOW (największa ilość punktów bez względu na kategorię)

 

blogplay.pl

 

 

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE

 

blogi.bossa.pl

 

Największa ilość punktów za relację ilości do jakości komentarzy. Innymi słowy to najbardziej „społecznościowy” blog. Kryterium związane z komentarzami na blogach wypadło en masse najgorzej przy ocenach wszystkich blogów. To zdecydowanie najsłabszy punkt firmowego blogowania. Wiem, że trudno znaleźć receptę na „komentarze na blogu”, ale widać że DM BOŚ ją znalazł. I dlatego warto ich docenić.

 

 

ethnomuseum.pl/blog

 

Najlepszy blog instytucji. Bez wątpienia. Blog Państwowego Muzeum Etnograficznego od kilku lat przewija się przez konkurs. W tym roku zajął 9 miejsce w rankingu ogólnym. To też dobry przykład na to, że państwowe może być lepsze niż prywatne. I że chcieć, znaczy móc.

 

 

RANKINGI SZCZEGÓŁOWE

 

W tym roku postanowiłem opublikować szersze rankingi niż w latach ubiegłych. Przede wszystkim dlatego, aby jeszcze pełniej realizować misję tego (blogifirmowe.com) bloga. A misja owa to promowanie otwartości w komunikacji firm. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i gdzieś pracujemy. Co nie oznacza, że „komunikując się” w imieniu firmy mamy być mniej ludzcy i zmieniać się w korpoludki (zapożyczone od jednego z blogerów firmowych). Wiem, że to wizja lekko utopijna, ale warto (jest, było) próbować.

 

Tradycyjnie już nie podaję ilości punktów zdobytych przez poszczególne blogi (z wyjątkiem top 3). W tym roku jednak jeśli ktoś jest zainteresowany osiągnięciami swojego bloga mogę mailowo (indywidualnie) podać informację czy blog był poniżej/powyżej mediany lub średniej (jak kto woli). Proszę tylko o wyrozumiałość w kwestii szybkości udzielenia informacji zwrotnej – w wolnych chwilach muszę pracować. Myślę natomiast, że poniższe rankingi rzucą nieco światła na miejsce niektórych blogów w szrankach. Ilość blogów w rankingu zlaeży od pojemności kategorii.

 

TOP 40 BLOGÓW (BEZ WZGLĘDU NA KATEGORIĘ)

 

 

TOP 15 BLOGI PROFESJONALNE

 

 

TOP 15 BLOGI DOJRZAŁE

 

 

TOP 10 BLOGI MŁODE

 

 

TOP 5 BLOGI STARTUPÓW

 

 

TOP 10 BLOGI DUŻYCH FIRM

 

 

TOP 10 BLOGI ŚREDNICH FIRM

 

 

TOP 15 BLOGI MAŁYCH FIRM

 

 

Słowo na niedzielę

 

Tak jak wspomniałem na początku wpisu – tutaj zamieszczę trochę podsumowań, refleksji i pytań (otwartych) dla zainteresowanych. Po pierwsze dziękuję studentom, którzy oceniali blogi (w tej i poprzednich edycjach). Po drugie, obserwując od 6 lat pączkowanie blogów firmowych myślę, że firmy, co do zasady dzielą się na takie, które piszą blogi i takie, które tego nigdy robić nie będą. Pracowałem w wielu firmach i dla wielu firm z jednej i drugiej kategorii. Blog firmowy jest dla mnie papierkiem lakmusowym tak zwanej kultury firmowej. Być może wynika to z „przebywania” w towarzystwie blogów firmowych, ale na podstawie bloga jestem w stanie dużo powiedzieć o firmie (czytać pomiędzy wierszami). Myślę, że prowadzenia bloga w firmie uruchamia bardzo wiele procesów związanych z komunikacją, co finalnie, mówiąc górnolotnie, „czyni firmę lepszą”.

 

Co roku zastanawiam się też, czy nie dać sobie spokoju z prowadzeniem tego bloga i konkursem. Pokusa ta jest co roku silniejsza. Z jednej strony „zjawisko” blogów firmowych przestaje być właśnie zjawiskiem, a staje się rodzajem praktyki  - i dobrze, bo to był jeden z celów tego bloga, a z drugiej moje (prywatne) zainteresowania skupiają się obecnie wokół czegoś, co szeroko ujmuję jako „przyszłość mediów” – co znajduje odzwierciedlenie na moim podstawowym blogu: networkeddigital.com. W ciągu kilku ostatnich lat dużo pisałem i tworzyłem w sieci. Ostatnio nawet podliczyłem, że wszystkie moje blogi miały łącznie ponad milion odsłon – a zajmuję się raczej niszowymi (z ogólnego punktu widzenia) tematami. Jak widać internet to potężne narzędzie w rękach pojedynczego człowieka, który „siedząc na kanapie” (lub jak teraz ja w pociągu – wpis ten przygotowuję wcześniej przed oficjalną publikacją wyników konkursu we wtorek) może dokonać bardzo wiele.

Za pośrednictwem tego bloga poznałem bardzo wielu ciekawych ludzi, co jest najlepszym dowodem na to, że blogi to społeczności. Mam też nadzieję, że nagrody zdobyte w konkursie pomogły wielu ludziom zobaczyć sens w tym co robią. Zresztą nagrodzić można tylko niewielką część blogów – dlatego publikuję rankingi. Reasumując  - daję sobie trochę czasu na przemyślenia nad dalszymi losami tego bloga i całej inicjatywy. Między innymi też dlatego, że nowe rzeczy chodzą mi po głowie – a wszystkiego nie da się robić na raz.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (10)

SPF (@SPF_Poland) powiedział/a:

Witam, czy mogę prosić o oceny (punkty) naszego bloga?

tusia lech powiedział/a:

Ogromnie dziękuję za to fantastyczne wyróżnienie - nie śmiałam nawet marzyć, żeby trzeci rok z rzędu "stać na pudle" i to w jak wspaniałym towarzystwie. Niestety mam chorego synka i nie mogłam dotrzeć na uroczystość, czego bardzo żałuję. Trzymam też kciuki, żeby Pan Dominik znalazł za rok czas i siłę na organizowanie kolejnej edycji konkursu - nie dlatego, że liczę po raz kolejny na tak wysoki wynik, ale dlatego, że jest to jedyny namacalny miernik, w którym można "porównać się" z innymi blogami. Dziękuję za to, że miał Pan chęci i energię, żeby organizować konkurs przez ostatnie pięć lat.

Kaspi powiedział/a:

We wstępie wkradł się chyba błąd, ponieważ jest napisane "Najlepsze polskie blogi firmowe 2011 roku: KATEGORIA “STARTUP”" a miało ty być rozwiązanie konkursu za 2012 rok :)

Dominik Kaznowski powiedział/a:
Justyna Kowalska powiedział/a:

Nasz blog dla psów sportowych i ich szalonych właścicieli http://psiogonek.blogspot.com/ zajął w START UP`ach 4 - bardzo zaszczytne miejsce. Bardzo dziękujemy za tak wysoką lokatę, bo szczerze mówiąc nie wierzyłam, że będziemy tak wysoko! Za rok musi być podium - taki jest plan na 2013r.! Gratulacje dla zwycięzców!

AWX2 BLOG powiedział/a:

I my bardzo dziękujemy, za tak ogromne wyróżnienie. Nasza radość nie ma końca :) Pozdrawiamy AWX2 BLOG

lillahousestudio powiedział/a:

Witam poproszę o info odnośnie oceny naszego bloga:

Manager powiedział/a:

Osobiście najbardziej chyba przypadł mi smartdriver.pl. Chyba ze względu na fakt, że jest postawiony na wordpressie i porusza tematykę motoryzacji :)

SoloKolos powiedział/a:

Czy jest planowana kolejna edycja konkursu w bieżącym roku?

Webmetro powiedział/a:

A kiedy 2013?

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc