w recenzje

My, eksperci

Marketing rekomendacji, znany też jako szeptany, pojawił się w Polsce kilka lat temu. Jako narzędzie wspierające sprzedaż rozwija się bardzo szybko i eksploruje coraz to nowsze rynki. Agencja Streetcom byłą pierwszą firmą, która postanowiła wprowadzić zachodnie wzorce do naszego kraju. Zbierając kilka, a potem kilkadziesiąt tysięcy „testerów” zaoferowała swoim klientom opinie o produktach z pierwszej ręki, tworząc przy tym całą rzeszę ambasadorów i ambasadorek różnych marek. W tak newralgicznym temacie, jakim jest przesyłanie produktów do testów, najważniejsza jest stała komunikacja z grupami zainteresowań. Jednym z narzędzi temu poświęconych jest (czy też miał być) blog firmowy prowadzony przez Streetcom - http://buzzreporter.pl/

Blog rozpoczynają dwie notki z 22 lutego 2008 roku. Warto przy tym zauważyć, że w pierwszym miesiącu prowadzenia bloga (luty/marzec 2008) zostało zamieszczonych ponad 30 wpisów, natomiast w ostatnim (listopad 2010) aż… 1 (słownie: jeden). Skupmy się jednak najpierw na tym, co działo się na blogu, a nie jak często.

O nas i nie tylko

Pojawiające się wpisy można podzielić na pewne grupy tematyczne. Wyselekcjonowałam dokładnie 3: notki o aktualnych/zakończonych kampaniach prowadzonych przez firmę, notki o marketingu szeptanym (tzw. eksperckie), notki o Streetcom.

Notki o kampaniach oczywiście są grupą najważniejszą – oczekują ich zarówno klienci, którzy płacą Streetcom za nagłośnienie akcji, jak i eksperci, którzy biorą w udział w kampaniach. Trzeba przyznać, że są one solidnym przewodnikiem po „życiu kampanii” – dowiadujemy się, kto dla danych produktów jest grupą docelową, jakie są zalety produktów, jakie są dodatkowe działania prowadzone podczas akcji (np. konkursy na Facebook’u) oraz – jeśli opisywany jest zakończony case – jakie były wyniki przeprowadzonych badań eksperckich. Poznajemy tym samym mechanizmy prowadzenia działań marketingu wirusowego, czyli praktykę.

O teorii więcej dowiedzieć się możemy z drugiej grupy wpisów, tych eksperckich. Znajdziemy wśród nich wyniki badań, ankiet, opisy kampanii prowadzonych na całym świecie, informacje o korzyściach płynących z marketingu rekomendacji i wiele innych, których celem jest nakreślenie jak? z czym? i po co? się to je. Trzeba przyznać, że są to wpisy różnorodne i wartościowe.

Została trzecia grupa poświęcona firmie i pracownikom Streetcom. Wpisy korporacyjne skupiają się przede wszystkim na prezentowaniu dokonań firmy, wywiadów z panią prezes, czy relacji z imprez, w których firma uczestniczyła. Mamy tu też informacje o zmianach personalnych oraz struktury agencji. „Wszystko, co chciałbyś o nas wiedzieć”, po prostu.

 

I co dalej?

Wszystko wyglądało dobrze, wpisy dotykały różnych tematów, były napisane ciekawie, mogły przyciągać czytelników.  Jednak po okresie wzlotów i rozwoju, na przełomie roku 2009 i 2010 blog wszedł w istny stan agonalny. Jedna – dwie notki w miesiącu zastąpiły dwie notki dziennie, jakie zdarzały się dość często w jego historii. Dlaczego? Nie wiadomo. Być może przyczyniła się do tego ekspansja na Facebook’a, jednak tworzenie bloga i zostawienie go samemu sobie nie jest najlepszym pomysłem. Jego drugim problemem, na przestrzeni całego okresu istnienia, jest brak komunikacji zwrotnej. Prawie nie pojawiają się na nim komentarze, co oznacza, że nie dochodzi do interakcji z czytelnikami, a przecież o to zasadniczo chodzi.

Poza treścią bloga warto zwrócić uwagę także na kilka drobiazgów: layout, który wygląda jak darmowy szablon, jest byle jaki i nie komunikuje o czym właściwie jest ten blog; archiwum – a raczej jego brak, aby znaleźć notki z roku 2008 musimy przygotować się na sportowe scrollowanie; brak połączenia z kontem na Facebook’u – zupełnie nie rozumiem powodu, zwłaszcza, że cała dynamiczna komunikacja firmy odbywa się właśnie tam.

Ogólne wrażenie niestety jest takie, że ktoś kiedyś wymyślił, że fajnie byłoby mieć bloga, ale po pewnym czasie znudziło mu się jego prowadzenie i tak oto mamy to, co widać. A szkoda, bo treści zamieszczone na blogu są na pewno wartością dodaną dla firmy Streetcom. Niestety chwilowo mogą służyć jedynie jako kompendium wiedzy, a nie jako część interaktywnej platformy wymiany zdań. I gdzie ci eksperci, prawdziwi tacy, którzy nie porzucają swojego dzieła?

---

[Niniejsza recenzja jest częścią projektu "Blog jako narzędzie PR". Recenzje i wywiady blogów mają służyć wymianie wiedzy i dyskusji na temat zastosowania blogów przez profesjonalistów PR w Polsce.]

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (3)

cleo powiedział/a:

Buzz Reporter wydaje mi się ciekawą sprawą, Dzięki za posta :)

Paweł powiedział/a:

Takie są korporacje w naszych czasach. Nic nie jest stabilne. Gonitwa za nowościami... blog, youtube, facebook, twitter, nie wiadomo co życie jutro przyniesie. Ludzie z dużych firm nie rozumieją, że klienci cenią sobie stabilność. To trochę tak jak z tym dzieckiem, które do siódmego roku nie mówiło i rodzice myśleli, że jest niemową. Kiedy nagle, właśnie w wieku 7 lat odzywa się przy obiedzie: "A gdzie kompot?" Zaskoczeni i zachwyceni rodzice zaczynają wypytywać, dlaczego tak długo milczał. A dzieciak na to: "Bo kompot zawsze był". Kto rozumie analogię niech z niej korzysta, kto nie rozumie niech dalej uważa się za geniusza marketingu i PR-u ;)

justynaka powiedział/a:

wybralam tego bloga wlasnie ze wzgledu na dysonans - my promujemy marki, ale sami siebie jakos tak nie do konca. dzieki za czytania :) pozdrawiam znad Gangesu!

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc