w recenzje

O pracy przed pracą

Infopraca.pl to internetowa giełda pracy, wyposażona w narzędzia rekrutacji online. Jako część grupy kapitałowej Intercom, portal posiada swoje odpowiedniki we Włoszech, Hiszpanii i Austrii. Za podstawowy cel firma stawia sobie „stworzenie najlepszej giełdy pracy w internecie .” Serwis chce być postrzegany jako solidny i efektywny partner.  Internet wydaje się środowiskiem naturalnym dla tego typu przedsiębiorstwa, dlatego też prowadzenie firmowego bloga powinno w tym wypadku iść „jak po maśle”.

Kiedy w wyszukiwarkę internetową wpiszemy hasło „oferty pracy”, strona infopracy pojawia się na szóstej pozycji. Firma znajduje się w czołówce, ale jak na razie nie wiedzie wyraźnego prymu wśród serwisów pośrednictwa pracy. Blog pełni nie tylko funkcję wspomagającą działania PR, ale także rzetelnie informuje klientów o zagadnieniach związanych z rynkiem pracy.

Zagadnienia te podzielono na osiemnaście kategorii. Dzięki temu potencjalny pracownik może szybko i łatwo przejść do interesujących go wpisów. Kategorie z kolei można podzielić na kilka grup tematycznych. I tak na blogu możemy odnaleźć wpisy dotyczące postępowania rekrutacyjnego (kategorie: CV – Porady, CV – Rodzaje, List Motywacyjny –Porady, List Motywacyjny – Rodzaje, Rozmowa kwalifikacyjna – Po, Rozmowa kwalifikacyjna- Podczas, Rozmowa kwalifikacyjna – Przed), wpisy związane z ofertami pracy (kategorie: Praca / Praktyki zagraniczne, Praca marzeń, Praca za granicą, Prawo pracy, Wynagrodzenie), oraz ciekawostki (kategorie: Życie biurowe, Informacje branżowe, Kariera – Porady, Kobieta w Pracy, Nie lubię poniedziałków, Strefa Studenta). Istotny jest fakt, że informacje są podawane w bardzo ciekawy sposób. Nie znajdziemy tam nudnych i rozwleczonych wywodów. Teksy napisane są sprawnie, czyta się je przyjemnie, dość często są one zabawne, a co najważniejsze, posiadają chwytliwe tytuły. Na blogu znajdziemy także opisy naprawdę zaistniałych „sytuacji – absurdów”, czy niecodzienne rankingi np. „Dziwaczne prośby pracowników”, „Dziwaczne usprawiedliwienia nieobecności – hity 2010 roku” czy ”10 najpopularniejszych kłamstewek z CV”. Oprócz poszczególnych kategorii  można oczywiście zajrzeć do archiwum, sprawdzić najnowsze ofert pracy w Polsce czy przejrzeć ostatnio dodane komentarze.

Wpisy dodawane są regularnie, codziennie lub co 2 dni. Zawartość merytoryczną bloga bardzo efektywnie podkreśla krótka informacja o nim („Dowiedz się, jak napisać dobre CV, znaleźć wymarzoną pracę, zmienić zawód oraz kreatywnie spędzić czas w pracy. Nie samymi plotkami człowiek żyje.”).  Treść bloga wyraźnie wskazuje na to, że twórcy portalu infopraca.pl doskonale rozumieją jak wykorzystywać bloga jako narzędzie PR-u. Zdecydowanie odpowiada on na oczekiwania internautów poszukujących pracy.

Layout strony jest prosty i przejrzysty. Kolorystyka współgra z kolorystyką strony głównej, a każdy wpis zaopatrzony jest  w duże i niejednokrotnie niebanalne zdjęcie. Także tytuły przyciągają uwagę. Wpis możemy przeczytać po kliknięciu opcji „…więcej” , dzięki temu użytkownik ma ogląd 10 wpisów w jednej odsłonie. Dodatkowo na końcu znajduje się lista porzednich 10 wpisów. Minusem jest fakt, że na pierwszy rzut oka nie widać kategorii wpisów. Nie jest to jednak bardzo uciążliwe niedociągnięcie.

Blog jest ściśle związany ze stroną domową infopracy. Na stronę trafiamy poprzez jedno kliknięcie w zakładkę „strona główna”. Po zalogowaniu do serwisu równie łatwo można obserwować co dzieje się na blogu, ponieważ część wpisów jest widoczna na naszym koncie.  Budowana w ten sposób świadomość marki jest na pewno  skuteczna. Warto także dodać, że istnieje drugi wariant bloga – http://hrblog.infopraca.pl skierowany jest do pracodawców. W ten sposób podzielono dwie grupy docelowe, dzięki czemu informacje zawarte na obu blogach są dostosowane do potrzeb każdej grupy z osobna.

Blogowe treści zamieszczane są także na facebook’u. Portal społecznościowy ułatwia komunikację z klientami, jednocześnie dostarczając im ciekawych informacji. Co więcej, ani profil na facebooku, ani blog nie są w tym wypadku traktowane jako darmowa reklama. Firma w umiejętny sposób prowadzi dialog z klientami za pomocą dostępnych narzędzi internetowych. Są one wykorzystywane w świadomy i przemyślany sposób.

Weblog.infopraca.pl na pewno spełnia swoje podstawowe założenia.

Co więcej,  przyciąga uwagę i potrafi sobą zainteresować. Wszystkim bezrobotnym (i nie tylko) polecam lekturę.

---

[Niniejsza recenzja jest częścią projektu "Blog jako narzędzie PR". Recenzje i wywiady blogów mają służyć wymianie wiedzy i dyskusji na temat zastosowania blogów przez profesjonalistów PR w Polsce.]

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (2)

Maenal powiedział/a:

Warto podkreślić, że autorką większości tekstów jest pani Sabina Stodolak. Jakość tego bloga to w dużej mierze jej zasługa. Jestem stałą czytelniczką więc wiem co piszę :)

Bartłomiej Juszczyk powiedział/a:

udane, nawet bardzo.

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc