w konkurs

Najlepsze polskie blogi firmowe 2010 roku

Stało się. Oto wyniki trzeciej edycji konkursu na Najlepszy polski blog firmowy roku. Żeby nie przedłużać - opinie, rankingi, objaśnienia zamieszczam pod wynikami ;) Podobnie jak w ubiegłym roku muszę podsumować kilka ostatnich miesięcy, więc wpis będzie trochę zajmował... ;)

Najlepsze polskie blogi firmowe roku 2010:

KATEGORIA "BLOG MŁODY" (prowadzony od 3 do 6 miesięcy)

 

1 miejsce - ex aequo: 

 

Blog sklepu Rupieciarnia

http://rupieciarnia.com.pl/blog/

 

Blog sklepu Skrapki.pl

http://www.scrapkipl.blogspot.com/

 

2 miejsce: 

 

Blog Fawre

http://www.blog.ikuchnie.pl/

 

3 miejsce: 

 

Blog Centrum Terapii Laserowej

http://ctl.wroc.pl/blog/

 

KATEGORIA "BLOG DOJRZAŁY" (prowadzony od 6-12 miesięcy)

 

1 miejsce: 

 

Blog Netia

http://blog.netia.pl/

 

2 miejsce: 

 

Blog Notjustshop.com

http://www.mozeinaczej.pl/

 

3 miejsce: 

 

Blog PKP SA (Wrocław Główny)

http://wroclawnowyglowny.pl/blog

 

KATEGORIA "BLOG PROFESJONALNY" (prowadzony powyżej 1 roku)

 

1 miejsce: 

 

Blog mBank

http://www.mbank.pl/blog/

 

2 miejsce - ex aequo:  

 

Blog Inteligo

http://mojeinteligo.pl/

 

Blog Play

http://blogplay.pl/

 

3 miejsce: 

 

Blog BZ WBK

http://www.blog.bzwbk.pl/

 

KATEGORIA "BLOG INSTYTUCJI" (prowadzony powyżej 3 miesiecy)

 

wyróżnienie: 

 

Blog Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

http://ethnomuseum.pl/blog/

 

MIKROBLOG FIRMOWY/INSTYTUCJI (prowadzony powyżej 3 miesiecy)

wyróżnienie: 

 

Mikroblog Carpenter Consulting

http://www.goldenline.pl/mikroblog/carpenter-consulting

 

WIKI FIRMOWE (prowadzone powyżej 3 miesiecy)

 

wyróżnienie: 

 

Kompania Piwowarska - Piwopedia

http://www.piwopedia.pl/

 

NAGRODY FAIR PLAY

 

 

 

Blog Accadia Group

http://blog.accadia.pl/

 

Blog Pożegnanie z Afryką

http://blog.pozegnanie.com/

 

Blog ePrzeloty

http://eprzeloty.blox.pl/html

 

Blog Sensors

http://blog.sensors.pl/

 

Blog Ślubnej Pracowni

http://blog.slubnapracownia.pl/

 

Blog Tradoro

http://blog.tradoro.pl/

 

BEST IN SHOW (największa ilość punktów bez względu na kategorię)

 

nagroda Best in Show:

Blog mBank

http://www.mbank.pl/blog/

 

[klikająć prawym przyciskiem myszy na grafice możecie ją sobie zapisać i skopiować na swojego bloga]

 

Podsumowanie

To już trzecia edycja konkursu. Czas leci.

Lista zgłoszeń rośnie.

Ale tym co cieszy najbardziej jest pojawianie się w konkursie nowych blogów. Również poziom blogów jest coraz wyższy. Widać to szczególnie w kategorii "Blogi profesjonalne" - dlatego (o czy wspominałem już we wcześniejszych wpisach) w przyszłym roku zmienię kryteria (tzn. "przedziały czasowe" prowadzenia blogów).

Tym co mniej cieszy - jest kompletny brak zgłoszeń blogów prowadzonych przez instytucje oraz brak zgłoszeń wiki. Postaram się w ciągu kolejnych miesięcy "podrążyć" temat (jak widać nie można mieć wszystkiego).

W trzeciej edycji zmieniłem również sposób oceny blogów. Zamiast kilku ekspertów (tak czy inaczej umocowanych w branży) blogi oceniła przeszło setka studentów dziennikarstwa Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Oceny blogów to część projektu "Blog jako narzędzie PR", który wraz z nimi realizuję.

Przypominam też osobom, które nie czytają tego bloga regularnie, że główna idea bloga (i konkursu) to promowanie wartościowego wykorzystania social media przez firmy.

Dlatego najważniejszym kryterium branym pod uwagę jest "Przełamywanie stereotypów komunikacji firm" (otwartość komunikacji). Przy czym trzeba pamiętać, że dużo trudniej komunikować się "otwarcie" dużej korporacji niż jednoosobowej firmie (i chyba to nas najczęściej "boli"). Pozostałe kryteria to: "częstość i jakość wpisów", "ilość autorów", "znaczenie bloga w komunikacji firmy", "ilość i jakość komentarzy", "look and feel".

Ponadto konkurs i Katalog polskich blogów firmowych (obejmujący aktualnie ponad 350 z nich) to również społeczność osób piszących blogi w imieniu firm oraz możliwość czerpania z doświadczeń i pomysłów innych.

I choć nie wszyscy mogą wygrać - myślę, że blogi na poniższych rankingach "top" również zasługują na uznanie. W końcu prowadzenie bloga to całoroczny wysiłek ale i frajda (przynajmniej dla części z nas, mam nadzieję ;)

Rankingi mają różną długość (top 10, 15 i 20) ze względu na różną ilość zgłoszeń do poszczególnych kategorii (z góry informuję, że nie będę publikował punktacji poszczególnych blogów - konkurs ma raczej wskazywać dobre praktyki a nie piętnować najsłabsze blogi).

 

 

 

Na koniec dnia, cała inicjatywa jest społeczna ;)

Zamierzam również (jak co roku) prosić zwycięskie firmy o wywiady - myślę że to ciekawe posłuchać "jak to się robi" (odezwę się za kilka dni).

Utworzę też na blogu zakładkę "Hall of Fame" - gdzie znajdą się wszystkie nagrodzone i wyróżnione blogi ever ;)

Przypominam, że 20 stycznia we Wrocławiu (Uniwersytet Wrocławski) jest seminarium poświęcone blogom + publikacja e-booka o blogach firmowych w PL.

W kategoriach "Mikroblog firmowy", "Blog instytucji" oraz "Wiki firmowe" przyznano "tylko" wyróżnienia. Wynika to ze zbyt małej ilości zgłoszeń (co oczywiście nie jest winą firm, które się zgłosiły). Myślę jednak, że nie byłoby w porządku na bazie zgłoszeń wybrać np. "Najlepszego mikrobloga firmowego w Polsce".

Tradycyjnie też postaram się opublikować w najbliższym czasie wpisy z cyklu "Okiem jurora" (pisane przez jurorów).

Pewnie o czymś i tak zapomniałem - będę pisał w kolejnych postach (najwyżej).

Poprzedni wpis
Następny wpis

Komentarze (12)

Katarzyna Prus-Malinowska powiedział/a:

W imieniu Banku Zachodniego WBK dziękuję za nagrodę i gratuluję wszystkim zwycięzcom!

Michał powiedział/a:

Zespół blog.iszafy.pl oraz blog.ikuchnie.pl serdecznie dziękuje za przyznane nagrody i wyróżnienia :) - iKuchnie.pl na drugim miejscu! - iSzafy.pl tuż za podium! Dziękujemy za wszystkie oddane na nas głosy :) Gratulacje dla pozostałych zwycięzców!

Karol Wieczorek powiedział/a:

W imieniu Netii dziękuję tę inicjatywę i za nagrodę. Pozdrawiam pozostałych wyróżnionych. Cześć pracy:-)

Katarzyna powiedział/a:

W imieniu firmy Alarado serdecznie wszystkim gratuluję! Mamy nadzieję spotkać się w jeszcze większym gronie za rok ;)

Marta E. powiedział/a:

Mój blog zajął 5 m-ce na liście blogów młodych. Bardzo się cieszę i dziękuję. Świetna motywacja do dalszych działań.

monikaciesielska powiedział/a:

Nasz Mikroblog uzyskał NAJWYŻSZĄ LOKATĘ wśród „Mikroblogów firmowych” uzyskując tym samym WYRÓŻNIENIE SPECJALNE! Mało tego, blog firmowy Carpenter Consulting uzyskał 5. MIEJSCE w kategorii „Blog dojrzały”! Jest nam tym bardziej niezmiernie miło i pękamy z dumy, gdyż w ogólnej kwalifikacji, nasz Mikroblog uplasował się na 12. pozycji w rankingu wszystkich nagrodzonych blogów. A towarzystwo mieliśmy zacne, ponieważ wśród nagrodzonych pojawiają się mBank, Netia, Inteligo, BZ WBK, PKP, Kompania Piwowarska. Czujemy się co najmniej jak Infamia, najlepszy koń wyścigowy na Służewcu :) Dziękujemy!

Tusia powiedział/a:

W imieniu swoim i całego Design Teamu blogu firmy scrapki.pl bardzo dziękuję za tak wspaniałą nagrodę, jaką jest przyznanie pierwszego miejsca w kategorii Młodych Blogów Firmowych. Wszystkie jesteśmy bardzo dumne i... niezwykle uśmiechnięte dziś :) Dziękujemy. Gratulujemy też wszystkim nagrodzonym i zapowiadamy, że nie zamierzamy osiąść na laurach - nasz blog, to nasza pasja, która trwać będzie :)

Haike powiedział/a:

Miło mi, że mikroblog InsideLab zajął drugie miejsce :) Gratuluję wygranym i mam pytanie - czy można otrzymać punktację szczegółową (po kategoriach ocen) własnego bloga? Myślę, że każdy bloger chciałby wiedzieć, co poprawić, a co jest ok.

Villemo powiedział/a:

serdecznie dziękujemy za przyznane wyróżnienie, gratulujemy pozostałym blogującym i do zobaczenia za rok przy kolejnej edycji konkursu :)

Marta z Rupieciarni powiedział/a:

Automat napisał, napiszę i ja! Tu Marta z Rupieciarni. Ogromnie się cieszymy z tej nagrody i jesteśmy zaskoczeni, że zdobyliśmy tak wiele punktów przy tak silnej konkurencji.

Kamila Karpińska - mBank powiedział/a:

Serdecznie dziękuję w imieniu własnym oraz całego Zespołu mBanku za to, że nasz mBlog został uznany za najlepszy... To wielkie wyróżnienie a w tym roku podwójna nagroda jest dla nas ukoronowaniem wysiłku całego grona mBankowców. Raz jeszcze bardzo dziękuję i gratuluję pozostałym uczestnikom konkursu, którzy reprezentowali fantastyczny poziom swoich blogów. Z pozdrowieniami, Kamila Karpińska oraz cały mTeam :)

Grzegorz Działa powiedział/a:

Blog to bardzo ważne narzędzie w internecie. Nawet takie mamuty jak ZUS czy Poczta Polska rozumieją taką potrzebę. Szkoda, że często język jaki się tam pojawia żywo przypomina odczyt w szkole albo kazanie z ambony

Aby dodać komentarz podaj dodatkowe informacje:

Popularne

Wybierz miesiąc