No, nie powiem długo to zajęło, bo parę miesięcy. Ile pracy kosztuje tworzenie bloga, komunikacja ze społecznością i nieustanna gonitwa myśli wiedzą tylko ci, którzy je prowadzą.
Ten wpis musi być ze swojej istoty długi, ponieważ będę chciał w nim skupić ostatnie kilka miesięcy pracy przy konkursie, obserwacji blogów, rynku public relations w Polsce, podziękowania, własne refleksje oraz powiedzieć co dalej.
Oczywiście, to co najważniejsze to wyniki - oto one:
Najlepsze polskie blogi firmowe roku 2009:
KATEGORIA BLOG MŁODY (od 3 do 6 miesięcy)
1 miejsce
Blog Banku Zachodniego WBK
http://blog.bzwbk.pl/
[Zobacz wywiad o prowadzeniu bloga z Dyrektorem ds. Promocji i Komunikacji BZ WBK]
2 miejsce
Blog AdTaily
3 miejsce - ex aequo:
Blog Paclan Historie Kuchenne
http://historiekuchenne.paclan.pl/
Blog ŁubuDubu PR
KATEGORIA BLOG DOJRZAŁY (od 6 miesięcy do roku)
1 miejsce
Blog Scrapbooking Inspiracje i Informacje Scrap.com.pl
http://inspiracje.scrap.com.pl/
2 miejsce
Blog InsideLab "Z życia Bronisławy"
http://www.insidelab.pl/blog/
3 miejsce
Blog iSzafy
http://www.blog.iszafy.pl/
KATEGORIA BLOG PROFESJONALNY (powyżej roku)
1 miejsce
Blog Rzecznika TP/Orange
http://www.blog.tp.pl/wojciechjabczynski/
[Zobacz wywiad o prowadzeniu bloga z rzecznikiem TP/Orange]
2 miejsce
Blog mBank
3 miejsce
Blog Ancora Restaurant
http://www.blog.ancora-restaurant.com/
KATEGORIA BLOG INSTYTUCJI (powyżej 3 miesięcy)
1 miejsce
Blog Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
Nie przyznano nagród za 2 i 3 miejsce ze względu na zbyt małą ilość zgłoszeń w kategorii.
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE
Blog Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie http://ethnomuseum.pl/blog/
Wyróżnienie specjalne: Best in Show.
Blog Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie uzyskał największą ilość punktów spośród blogów ocenianych w konkursie.
Blog Rzecznika TP/Orange http://www.blog.tp.pl/wojciechjabczynski/
Wyróżnienie specjalne: Za przełamywanie stereotypów w komunikacji z klientami.
Blog Rzecznika prasowego TP/Orange najlepiej realizuje najważniejsze kryterium brane pod uwagę w ocenie blogów w konkursie, biorąc pod uwagę skalę działalności firmy i ilość wyzwań związaną z wdrażaniem nowych narzędzi komunikacji w firmach opartych o social media.
Blog Ancora Restaurant http://www.blog.ancora-restaurant.com/
Wyróżnienie specjalne: Za styl, klasę i szerokie spojrzenie na dziedzinę.
Blog Ancona Restaurant najlepiej realizuje postulat wychodzenia poza utarte podejście do pisania o wyłącznie o firmie.
Blog Arboblog http://arboblog.pl/
Wyróżnienie specjalne : Najlepszy blog branży interaktywnej.
Arboblog to najlepszy blog interaktywny, wyróżnienie przyznane za pasję, zaangażowanie i wytrwałość autorów bloga.
Blog Innowacje i Inspiracje Infovide Matrix http://www.infovidematrix.pl/inspiracje/
Wyróżnienie specjalne: Najlepszy blog IT.
Blog Infovide Matrix za szerokie ujęcie tematu IT i zaangażowanie.
Blog PGS Rzeszów http://pgs.rzeszow.net/
Wyróżnienie specjalne: Dla pracowników IT z poczuciem humoru i zacięciem (nie tylko) redakcyjnym.
Blog Art Zone Events http://www.blog.aze.pl/
Wyróżnienie specjalne: Dopasowanie języka przekazu do specyfiki działalności firmy.
Nie zawsze tekst jest najlepszy. Czasem fotografia, dźwięk i wideo są lepsze niż niejeden wpis.
Blogi Domu Makleskigo BOŚ SA http://blogi.bossa.pl/
Wyróżnienie specjalne: Najlepszy blog inwestycyjny.
Mikroblog Site Impulse http://microblog.siteimpulse.com/
Wyróżnienie specjalne: Za zwięzłość.
Jedyny mikroblog zgłoszony oficjalnie do konkursu.
[po kliknięciu w obrazek z nagrodą lub wyróżnieniem można go skopiować i wrzucić na swojego bloga]
PODSUMOWANIE
Ze względu na dużą ilość zgłoszeń do konkursu (ponad 100 blogów) poniżej zamieszczam klasyfikację pierwszej dziesiątki w każdej kategorii. Choć w ubiegłym roku nie prezentowałem rankingu, to właśnie ze względu na ilość zgłoszeń, myślę że najlepszym rozwiązaniem jest podanie top 10. Punktacji miejsc poza pudłem nie udostępniam, choć trzeba nadmienić, że poza pierwszą 10. różnice są już znaczące.
Krótkie podsumowanie z mojej strony:
Blogi reprezentowały bardzo różny poziom od skrajnie nijakich do wybitnych, których było sporo - w związku z tym wybór czołówki był już naprawdę trudny. Myślę zatem, że wszyscy którzy okazali się zwycięzcami, wyróżnieni i blogi z listy top10 powinni być z siebie zadowoleni.
Do najczęstszych niedociągnięć jakie udało mi się wynotować zaliczyłbym:
-
brak dat przy wpisach, brak archiwum
- brak wskazania na blogu czym firma się zajmuje (np. w nagłówku) - na prawdę nie każdy kto wchodzi na bloga po raz pierwszy jest w stanie to odcyfrować.
- często brak nazwy firmy na blogu (no comment)
- zdarza się również, że autorzy blogów piszą sami dla siebie - na próżno poszukiwać komentarzy pod wpisami. Niektórych to nie zraża i piszą wciąż o tym samym lub w podobnym duchu. Pytanie tylko co z tego ma firma? A może tematyka jest źle dobrana? Wydaje się że czasem, że tematyka bloga jest bardziej związana z zainteresowaniami blogera niż klientów. A może twórcy liczą na efekt SEO? Sam nie wiem. Jednak blog, który jest prowadzony od kilku-kilkunastu miesięcy i ma kilka zaledwie komentarzy- powinien chyba coś twórcy mówić?
- równie często twórcy wykorzystują zagraniczne narzedzia promocji bloga, które zupełnie nie przystają do ich grupy docelowej. Może i łatwo dodać je do bloga i "fajnie" wyglądają, etc., ale zawsze trzeba pamiętać do kogo chcemy dotrzeć. Sama ilość klików to nie wszystko. Ważne aby z naszego bloga korzystały osoby, które są w kręgu naszych potencjalnych odbiorców. Oczywiście eksperymentowanie jest jak najbardziej wskazane, ale wyciąganie wniosków również.
- nagminnym jest brak wskazywania źrodeł czy linków do nich. Na niektórych blogach autor aż prosi się o pytanie, skąd on to wszystko wie i skąd ma takiej jakości zdjęcia z całego świata, do tego często bez podpisu ;) czy linka, oj nie ładnie
- często zdarza się, że blog nie służy do komuniakcji z otoczeniem firmy, tylko wymianą buziaczków i congratsów z kolegami i koleżankami z firmy - może warto więc założyć blog wewnętrzny do takich celów?
- blogi agencji które oferują usługi kreatywne w sieci (interaktywnych) są pozbawione jakiejkolwiek kreatywności i efektu "wow" - a powinny być chyba właśnie agencyjnym Hyde Parkiem kreatywności?
- niestety niektóre blogi są nudne jak flaki z olejem i czyta się je jak instrukcje obsługi tokarki
- czasami odnosiłem wrażenie, że firmy usługowe na rynku interaktywnym piszą o tym co interesuje je same lub ich szefów ("to co trzeba teraz promować") a nie potencjalnych odbiorców.
- niektóre firmy emitują na swoich blogach relamę toplayer - fuj!
- na blogach często nie ma jasnej informacji o tym, że jest on prowadzony w imieniu klienta przez agencję PR/zatrudnionych autorów (a to niezgodne z kodeksem WOMMA) - powinno to być WYRAŹNIE zaznaczone
- dosyć często autorzy blogów nie przedstawiają się (wizytówki, linki do profili, krótkie opisy, etc.) - chyba miło jest wiedzieć z kim się rozmawia, poza tym buduje to bliższą relację z odbiorcami.
To tyle na gorąco z moich ogólnych opinii. Trzeba również pamiętać, że przy ocenie blogów pod uwagę było brane to czy firma jest biegła w narzędziach internetowych, co jak wspomniałem w przypadku branży interaktywnej wypadło marnie. Niby na stronach wszyscy wypisują jacy to są cudowni i wszechmocni a blog - albo nudny, albo kreacja nie zmieniona od roku, albo wpisy dwa razy w miesiącu i po łebkach. A tu okazuje się, że taki blog prowadzony przez zupełnie nie internetowy biznes potrafi być lepszy. To jak to jest?
No dobrze. To tyle narzekania ;)
Dziękuje bardzo jurorom za oceny i za wiedzę i czas w to zaangażowany. Przejrzenie i ocena stu blogów trochę zajmuje. Osobiście poświęciłem na to 2 całe dni. Nie licząc innych prac przy konkursie.
Jurorami, w tegorocznej edycji byli:
- Jarosław Sobolewski - Dyrektor Generalny IAB
- Maciej Budzich - bloger (Mediafun)
- Michał Macierzyński - analityk w Bankier.pl, wiceprezes Fundacji InternetPR, wykładowca
- Maciej Zawadziński - prezes Brand New Media
- Joanna Gajewska - Rzecznik Prasowy Naszej-klasy.pl
- Arvind Juneja - Community Manager w GoldenLine.pl
- Aleksander Winciorek - R&D Manager w Heureka
- Marek Woźniak - Dyrektor NetPR.pl
- oraz moja skromna osoba
W przypadku konfliktu interesów głosy poszczególnych jurorów nie były brane pod uwagę. Wyróżnienia przyznał Organizator.
W kolejnych tygodniach będę prosił wszystkich ekspertów aby wypowiedzieli się na temat swoich wrażeń z ocen i podzielili się swoimi przemyśleniami na ten temat, co mam nadzieję pomoże jeszcze lepiej tworzyć blogi firmowe w Polsce ;)
Będę również prosił zwycięzców i wyróżnionych o wywiady na bloga, tak aby podzielili się ze wszystkimi swoimi doświadczeniami. Taka jest bowiem główna idea konkursu - promować social media w polskich firmach.
Dziękuję również agencji Pro Creation, za cierpliwe wysłuchiwanie moich marudzeń i wspieranie mnie w zakresie skórki na blogi (ten i mój główny). Podziękowania także dla Opcomu za zaprojektowanie winietek z nagrodami. Dziękuję również patronom tego konkursu.
Na pewno o czymś zapomniałem, więc dopisze to w kolejnym wpisie. Właśnie!!!! Przypominam wszystkim tym, którzy nie wypełnili jeszcze ankiety dot. badania blogujących firm (wysyłałem mailem - tutaj więcej info). Wyniki opublikuje na blogu i będziemy mieli dodatkową wiedzę o tworzeniu blogów.
Pierwsze miejsce! Największa ilość punktów! Mogłeś wcześniej szepnąć, że warto w lodówce trzymać na wszelki wypadek szampana!