Ostatnio dostaję sporo zapytań dot. prowadzenia blogów firmowych. Zdarzają się nawet warsztaty. Widać, że firmy trochę się ruszyły. I choć większość z nich rozpoczyna pisanie od bloga wewnętrznego, to zwykle myślą również o blogach dostępnych dla wszystkich.
Najczęściej zadawane przy tej okazji pytanie to: "Jak prowadzić bloga" (jak/o czym pisać). Niezmienne powtarzam, że nie warto zbytnio nastawiać się przed rozpoczęciem pisania. Należy po prostu zacząć. Oczywiście najlepiej mieć wcześniej rozeznanie na temat tego czym jest blogosfera, ale zwykle jest ono wynikiem właśnie pisania własnego bloga. Pisząc nie tylko wrzucamy wpisy, ale czytamy komentarze, wchodzimy na inne blogi, klikamy w linki podrzucone przez czytelników w komentarzach. Innymi słowy - nie ma lepszego sposobu aby się nauczyć, niż rozpocząć naukę.
Kolejnym popularny pytaniem jest: "Jaką korzyść będziemy mieli z prowadzenia bloga?". Cóż. A jaką korzyść ma firma z prowadzenia witryny korporacyjnej? Wydaje mi się, żę blog - podobnie jak strona - jest narzędziem z którego chce korzystać określona grupa konsumentów. Skoro w Polsce na blogi wchodzi co miesiąc około 40 proc. internautów (dane z głowy za Megapanel'em), z czego pewnie 1/4 to aktywni użytkownicy (komentujący) na blogach, to może warto choćby dla tej niewielkiej grupy zrobić blog? Po prostu blogi są narzędziami dedykowanymi do określonych celów. To tak jakby zapyta: "Jaką korzyść będziemy mieli z telefonu?".
Pojawiają się nowe narzędzie i trzeba z nimi eksperymetować.
chyba też częstą obawą (szczególnie wśród większych firm) jest fakt, że jak sie zacznie prowadzić bloga, pozwoli się ludziom komentować, to zaczną wychodzić "brudy" albo inne mnie wygodne sprawy... a to, byli pracownicy zaczną sypać itp. W mniejszej firmie trochę łatwiej to ogarnąć, w dużej, jak to mówił Tym w Misiu "strach jest". Trochę o transparentności w firmowym blogowaniu mówił Kuba Filipowski na TUBIE w Starym Browarze http://blip.tv/file/1500772