Mija prawie rok od chwili, w której zacząłem prowadzić tego bloga. Jako osoba zajmująca się marketingiem i PR byłem ciekaw dlaczego firmy także rzadko wykorzystują w Polsce blogi do komunikowania się ze swoim otoczeniem: klientami, partnerami, pracownikami.
Po roku pisania (z przerwami) jasno widać, że w Polsce pisaniem blogów zajmują się prawie wyłącznie firmy internetowe lub z siecią związane. Kolejna prawidłowością jaką zauważyłem jest to, że w większości przypadków za pisanie blogów firmowych biorą się osoby młode (przynajmniej młode w biznesie). "Stare" firmy mają jakiś problem, z tym aby dzielić się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami czy po prostu pisać o tym co się dzieje w firmie.
To ciekawe obserwacje. Wydaje mi się, że powodem takiego stanu rzeczy jest z jednej strony nieumiejętność (brak doświadczenia) w wykorzystywaniu nowych narzędzi, a z drugiej obawa przed otwartą komunikacją. Blogi czy strony umożliwiające komentowanie nie pozwalają firmom w pełni kontrolować tego co się o nich pisze. Oczywiście, wszyscy, którzy znają blogosferę wiedzą, że jest to złudne poczucie kontroli.
Tak czy inaczej, aby stymulować pisanie blogów firmowych (których jestem zwolennikiem), postanowiłem zorganizować konkurs na najlepsze blogi firmowe. Wydaje mi się, że jest to potrzebne. Po pierwsze dlatego, aby wesprzeć wszystkich tych, którzy pisząc blogi firmowe robią "dobrą robotę", a po drugie, aby przy tej okazji wskazać na najlepsze praktyki i po prostu promować dobre blogi firmowe.
Myślę, że ta formuła powinna wprowadzić także temat na szersze forum branży public relations i marketingu.
Zasady konkursu na "Najlepszy blog firmowy 2008"
- Aby wziąć udział w konkursie wystarczy prowadzić bloga firmowego od co najmniej 3 miesięcy od chwili zgłoszenia/przyjęcia bloga do konkursu.
- "Prowadzenie bloga" oznacza, minimum 1 wpis miesięcznie. Od tej reguły mogą być jednak wyjątki (np. w przypadku blogów eventowych lub blogów firm, których działalność ma charakter sezonowy)
- Swojego bloga do konkursy najlepiej zgłaszać wpisując jego adres + nazwę firmy w komentarzu pod tym regulaminem
- Blogi mogą zostać także zakwalifikowane do konkursu przez organizatora (na tym blogu są co najmniej 2 listy polskich blogów firmowych - tutaj i tutaj)
- Zgłoszenia/przyjęcia będą przyjmowane do 30 września 2008 roku do końca dnia (23:59)
- W ocenie bloga pod uwagę brane będą następujące cechy: otwartość komunikacji(styl, język pisania), częstotliwość wpisów, ilość autorów, znaczenie bloga w komunikacji firmy (np. ekspozycja na stronie firmy, etc.), ilość/jakość komentarzy, look and feel (wygląd, nawigacja, usability, etc.). Jednak najważniejszym czynnikiem jest to czy, biorąc pod uwagę to czym zajmuje się firma, blog przełamuje stereotyp komunikacji firmy.
- Nagrody (1,2, i 3 miejsce) będą przyznane w 3 kategoriach: blog nowy (3-6 miesięcy), blog dojrzały (6 mies. - 1 roku), blog profesjonalny (powyżej 1 roku). Jednak przebieg granic czasowych pomiędzy kategoriami będzie elastycznie oceniany przez organizatora w zależności od konkretnych przypadków. Organizator zastrzega sobie prawo do przyznania nagród specjalnych i wyróżnień.
- Ocena blogów będzie odbywać się dwuetapowo (1. Preselekcja - dokonywana przez organizatora, 2. Ocena i przyznanie nagród - dokonana przez Komisję - [skład komisji zostanie podany do końca sierpnia])
- Ogłoszenie wyników nastąpi nie później niż do końca października.
- Oczywiście w kwestii regulaminu ostateczny głos ma zawsze organizator, który zastrzega sobie prawo do modyfikowania jego treści bez wcześniejszych powiadomień.
- Organizator: blogifirmowe.wordpress.com
Dominiku, PIERWSZA!! ;)))) sprawdzi się to, o czym piszesz: zgłaszany przeze mnie blog jest prowadzony w ramach młodej, internetowej firmy i w dodatku sama nie jestem staruszką ;) Ale mam nadzieję, że za to nie dostaniemy punktów minusowych ;) Zgłaszam blog Artegence: http://artefakty.artegence.pl/ Pozdrawiam serdecznie, Magda Górak