Blogi korporacyjne nie są jednorodne pod względem rodzaju czy charakteru. W najprostszym ujęciu blogi (nie tylko firmowe) można podzielić na cztery podstawowe kategorie:
- blogi news'owe - to blogi, które koncentrują się na nowościach w swoim temacie. Ich formy są różne, najpopularniejszy model polega po prostu na relacjonowaniu wydarzeń pozyskiwanych z różnych, najczęściej innych niż własne źródeł. Jest to chyba jedna z najprostszych i "najbezpieczniejszych" kategorii bloga na początek. Jeśli nie mamy pomysłu na to, o czym pisać na blogu firmowym - piszmy np. o wydarzeniach w naszej branży na podstawie ciekawych informacji zebranych z rożnych miejsc. Taka selekcja informacji ma już wartość (może przyciągnąć osoby, którym samodzielnie nie chce się przeszukiwać sieci), a z czasem, dołączając nasze opinie, możemy rozwijać bloga. Specyfiką blogów news'owych jest duża częstotliwość wpisów (przynajmniej powinno tak być). Moim zdaniem przy takiej formie powinno to być nie mniej niż 1 wpis dziennie.
- blogi opiniowe - to typ blogów "top of mind", w taki sposób myślimy zazwyczaj o blogach - że zawierają opinie czy poglądy konkretnych osób w określonej sprawie. Z blogiem tego typu mamy do czynienia w sytuacji, kiedy osoba go prowadząca ma charyzmę i wiedzę w poruszanym temacie. Częstość wpisów powinna być mniejsza, niż w przypadku blogów news'owych. Wpisy o charakterze opiniowym są zazwyczaj dłuższe, poruszające dyskusyjne zagadnienia i wymagają trochę więcej czasu do "zaistnienia" - np. zebrania większej ilości komentarzy. Ponadto tego typu blog wymaga większego zaangażowania intelektualnego, zatem z samej natury nie premiuje częstych wpisów.
- blogi zasobowe - budujące określone „zasoby”. To blogi, które zazwyczaj nie zawierają zbyt dużo tekstu (chyba że "zasobem" są treści literackie) a raczej zawierają - w postaci wpisów - repozytorium różnych materiałów interesujących autora i czytelników. Mogą to być projekty reklam, cytaty, wzory czcionek, projekty ubrań, pliki, zdjęcia, instrukcje obsługi, przykłady rozwiązań określonych problemów. etc. Autor ogranicza się zazwyczaj do krótkiego komentarza lub wcale nic nie pisze. Częstości wpisów z reguły jest niska, ale bardziej zależy to od tematu niż od przynależności do tej kategorii. W tej kategorii można sobie wyobrazić fotoblog czy blog agencji reklamowej, która publikuje na swoim blogu najlepsze jej zdaniem reklamy - np. ze świata lub w danym segmencie.
- blogi wiedzowe (edukacyjne) - o charakterze misyjnym. Zazwyczaj nie zawierają opinii autora czy news'ów, ale czystą wiedzę. Są nastawione na edukację w swoim temacie. Należy jednak pamiętać, aby ich charakter był rzeczywiście edukacyjny, a nie "pouczający". Najczęściej spotykanym tematami poruszanymi przez blogi w tej kategorii są blogi o pisaniu bloga, blogi poradnikowe o SEO itp. Charakteryzują się częstym zamieszczaniem wpisów z cyku "10 sposobów na ... ". W tej kategorii wpisy pojawiają się relatywnie często. Głównie dlatego, że autorzy są zazwyczaj silnie związani z tematem o którym piszą.
W praktyce rzadko spotyka się blogi w "czystej" postaci, niektóre kategorie sprzyjają "czystości" formy bardziej niż inne (np. fotoblogi). Zapewne istnieje wiele innych kategoryzacji, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że do tworzenia bloga można podejść na rożne sposoby. Będę się starał opisywać różne typy/rodzaje blogów podając przykłady. Oczywiście należy pamiętać, wszystkie te oceny czy podziały są moją subiektywną opinią ;)
W kolejnych wpisach w tym dziale napiszę na pewno o następujących typach blogów firmowych:
- blog „wiedzy”
- blog „serwisowy”
- blog „problemowy” (tematyczny)
- blog produktowy (marki)
- blog projektowy (współpracy)
- blog „relacji z klientami”
- blog kryzysowy
- blog eventowy
- blog CEO
Jeśli ktoś ma jeszcze pomysł na inne rodzaje blogów dla firm zapraszam do komentarzy.
zadziwiająco podobny post: http://kaznowski.blox.pl/2007/09/Blog-blog.html